Szczecińska Czwórka Wokalna (zespół muz.)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Program

Szczecińska Czwórka Wokalna – zespół wokalny utworzony w Szczecinie we wrześniu 1952 roku przez studentów ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej (późniejsza Szkoła Inżynierska i Politechnika Szczecińska). Początkowo zespół nosił nazwę Kwartetu Szkoły Inżynierskiej. Później nazwę zmieniano w zależności od miejsca występów – na uczelni (Czwórka Wokalna Politechniki Szczecińskiej) lub w radiu (Szczecińska Czwórka Radiowa, Szczecińska Czwórka).

Historia

Pierwszy skład zespół tworzyli studenci Wydziału Elektrycznego: Zdzisław Chłap (I tenor) - późniejszy wieloletni solista chóru Politechniki Szczecińskiej, Ludwik Zdanowski (kierownik, II tenor), Jerzy Kołodziejski (baryton) i Władysław Karaszewski (bas). Po odejściu Zdzisława Chłapa i Jerzego Kołodziejskiego, członkami zespołu zostali studenci Wydziału Budowy Maszyn - Karol Grudziński (baryton) i Błażej Daszyński (I tenor). Wokalistom towarzyszyła sekcja rytmiczna w składzie: Lech Rydlewski (kierownik grupy, fortepian), Bolesław Małek (gitara) i Wincenty Welz (kontrabas).

Autorami repertuaru byli Ludwik Zdanowski oraz student Wydziału Elektrycznego, Tadeusz Klimowski, który początkowo pisał teksty do popularnych zagranicznych szlagierów, m.in. Jim i Joe, Tramwajowa samba, Zofija, a później zaczął także sam komponować. Pełne dowcipu i finezji piosenki Tadeusza Klimowskiego do tego stopnia spodobały się studenckiej młodzieży, że wkrótce zaproponowano mu współpracę z Akademickim Teatrzykiem Satyrycznym „Skrzat”.

Kwartet zadebiutował podczas środowiskowych eliminacji studenckich zespołów świetlicowych, które odbyły się 25 kwietnia 1954 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Zespół wyróżniono za wysoką kulturę muzyczną i odpowiedni dobór repertuaru. Premierowy występ, już pod nazwą Szczecińska Czwórka Wokalna, dał zespół w maju 1954 roku.

Od samego początku swego istnienia zespół blisko współpracował z rozgłośnią Polskiego Radia w Szczecinie, z którą związał się kontraktem na nagranie dwóch piosenek w miesiącu. Honorarium za każde nagranie wynosiło 500 zł. Na potrzeby występów w rozgłośni, zespół przyjmował nazwę Szczecińskiej Czwórki Radiowej. Jednym z pierwszych nagrań dokonanych przed mikrofonami Radia Szczecin była transkrypcja Tańca z szablami Arama Chaczaturiana. W rozgłośni Czwórka dokonała wielu nagrań, brała także udział w cyklicznej audycji Radiowa Trybunka Studentów.

W kolejnych latach zespół stał się wizytówką nie tylko uczelni, ale i miasta. Tu występował najczęściej, m.in. w klubach studenckich, Klubie „13 Muz”, gdzie śpiewał z akompaniamentem szczecińskiego big-bandu pod kierunkiem Edmunda Borowskiego, brał także udział w tzw. promsach, czyli koncertach plenerowych, m.in. w Parku Kasprowicza.

W maju 1955 roku szczecińska Czwórka zajęła pierwsze miejsce na Ogólnopolskich Eliminacjach Studenckich Zespołów Artystycznych w Łodzi, otrzymując najwyższą notę jury. W sierpniu tego samego roku wystąpiła na V Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie. W maju 1956 roku zespół razem z Chórem Politechniki Szczecińskiej pod kier. Jana Szyrockiego wyjechał na dwutygodniowe gościnne występy do Niemieckiej Republiki Demokratycznej, dając koncerty w Cottbus i w Berlinie. Występy te były transmitowane przez radio w programie ogólnoniemieckim. W 1957 roku, z ramienia Zrzeszenia Studentów Polskich, Szczecińska Czwórka Wokalna wzięła udział w Poznańskich Koziołkach - prezentacji artystycznej środowisk studenckich z całego kraju. W auli UAM zespół odniósł sukces brawurowym wykonaniem popularnego utworuIstambuł.

W 1958 roku Czwórka ponownie z Chórem Politechniki Szczecińskiej reprezentowała Szczecin, tym razem w Warszawie. Oba zespoły z sukcesem koncertowały w Filharmonii Narodowej. Sukcesem zakończył się także udział Czwórki w IV Ogólnopolskim Przeglądzie Studenckich Zespołów Wokalnych i Solistów, który odbył się 16-18 marca w Szczecinie.

W 1959 roku zespół obchodził pięciolecie działalności. Z tej okazji w sali Domu Kultury Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego przy al. Bohaterów Warszawy odbył się cykl koncertów Komu piosenkę, w którym oprócz jubilatów wystąpili artyści estradowi z Warszawy, Poznania i z Katowic, m.in. poznany rok wcześniej podczas szczecińskiego przeglądu tenor Wiesław Ochman. W tym samym roku Czwórka wystąpiła na krakowskich Juwenaliach (I Ogólnopolski Festiwal Kulturalny Studentów) i na lubelskich Kozienaliach. Zespół koncertował również poza granicami kraju, w ZSRR (Moskwa, Leningrad, Tbilisi) i w NRD.

W 1960 roku zespół rozwiązano.

Najpopularniejsze piosenki

Tytuł Kompozytor Autor tekstu Współwykonawca
Czego nam do szczęścia trzeba
Kartka z podróży
Kocham Szczecin Romuald Żyliński Stanisław Szydłowski Krystyna Gazdowicz
Limpopo lud. pieśń murzyńska W. Oleśniewicz
Noce na morzu
Piosenka poranna
Piosenka żołnierza
Srebrna ławica
Studencka piosenka Vaclav Pokorny (oprac. Ludwik Zdanowski) Leopold Vicenik


Nagrody i wyróżnienia

  • 1954 – wyróżnienie na Pierwszych Środowiskowych Eliminacjach Studenckich Zespołów Świetlicowych, Szczecin
  • 1955 – I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Amatorskich Zespołów Artystycznych w Roku X-lecia Rzeczypospolitej Ludowej i V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów o Pokój i Przyjaźń, Łódź
  • 1958 – nagroda specjalna w kategorii zespołowej na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Studenckich Zespołów Wokalnych i Solistów, Szczecin


Odznaczenia


Z prasy

  • W związku z inauguracją święta Dni Morza dn. 22 czerwca 58 r. o godz. 18-ej na Wałach Chrobrego odbył się koncert studenckich zespołów dla mieszkańców Szczecina. Na koncert złożyły się występy Chóru Politechniki, Szczecińskiej Czwórki Wokalnej i Sekcji Rytmicznej Lecha Rydlewskiego. Występy studentów gorąco były oklaskiwane przez tłumy zgromadzonych szczecinian. Najbardziej podobała się Czwórka Wokalna, którą przyjęto wprost entuzjastycznie. Niektórzy twierdzili, że to na znak protestu przeciwko sprowadzaniu do Szczecina słabych, ale za to drogich zespołów artystycznych (patrz: „Czwórka Szacha”). Koncertu słuchało kilka tysięcy osób. (An., Koncert studencki z okazji Dni Morza, „Biuletyn” 1958 nr 2, s. 33)Bibliografia

  • Janusz Budzyński,Gaudeamus Igitur, ZSP, Kraków 1959
  • Renata Kajrys, Rozśpiewana czwórka, „Inżynier” 2008 nr 4

Inne źródła
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz