Wał Stobniański

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wał Stobniański
Wał Stobniański
Pomóż nam: Zrób zdjęcie tego miejsca
Dawna nazwa Pasma Broń-Siadło, Wał Bezleśny
Wysokość 54,08

Geolokalizacja: 53.415671,14.50264

Wał Stobniański (także Pasmo Broń-Siadło[1], Wał Bezrzecze-Siadło, Wał Bezleśny) – wysoczyzna morenowa Pobrzeża Szczecińskiego na zachód i południe od centrum Szczecina. Leży częściowo w obszarze miejskim Szczecina – os. Bezrzecze.

Charakterystyka

Zajmuje powierzchnię ok. 60 km². Rozciąga się na przestrzeni ok. 15 km – od północnego krańca w Bezrzeczu (40-68 m n.p.m.), przez kulminację w okolicy Warnika (Mała Góra, 88 m n.p.m.), kończy się na brzegu Odry Zachodniej pomiędzy Siadłem Dolnym i Moczyłami (kraniec południowy; ok. 68 m n.p.m.). Wraz ze Wzgórzami Warszewskimi wchodzi w skład Wzniesień Szczecińskich. Wysoczyzna oddzielona jest Doliną Dolnej Odry od leżących na wschód moren Wzgórz Bukowych pokrytych Puszczą Bukową.

W znacznej części tereny rolnicze o bardzo urozmaiconej powierzchni z rozległymi panoramami Szczecina i doliny Odry. Miejscami, wbrew nazwie, zalesiony i porośnięty roślinnością kserotermiczną. Wytyczone liczne trasy rowerowe. Nad stromym brzegiem Odry Zachodniej 23 stycznia 1973 utworzony został krajobrazowy rezerwat przyrody Wzgórze Widokowe nad Międzyodrzem o powierzchni 4,19 ha. Na południe i wschód od Wału zlokalizowano Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry.

We wsiach posadowionych na Wale wiele cennych zabytków sztuki sakralnej (kościoły i cmentarze), a także liczne znaleziska archeologiczne, np. w Kamieńcu i Siadle Górnym (grodziska czy czterokilogramowy skarb monet i ozdób); także pomnikowe okazy drzew. Przed ok. 200 laty rejon znany z uprawy winorośli na południowych stokach wzniesień (Siadło Dolne). Podczas I wojny światowej pomiędzy Siadłem Dolnym a Górnym wydobywano węgiel brunatny. Południowy skraj wysoczyzny przecina autostrada A6.

Punkty widokowe

Szlaki turystyczne

Przypisy

  1. Brinken, Jerzy Okolice Szczecina w: Szczecin miasto-port-okolice, Polskie Towarzystwo Geograficzne w Szczecinie, Święto Morza 1947

Bibliografia