Wiadomości Szczecińskie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiadomości Szczecińskie
Wiadomości Szczecińskie
'
Wydawca Urząd Informacji i Propagandy
Kraj Polska
Tematyka regionalna, społeczno-gospodarcza, polityczna
Ukazuje się od 9 lipca 1945
Ukazywał się do 5 października 1945
Naczelny Mieczysław Halski
Format 30x 25 cm
Liczba stron 2-4
Zobacz Wiadomości Szczecińskie w zbiorach Książnicy Pomorskiej.

Wiadomości Szczecińskie : biuletyn Urzędu Informacji i Propagandy na Okręg Pomorze Zachodnie - gazeta wychodząca w Szczecinie w 1945 roku.

Historia

„Wiadomości Szczecińskie” były drugim pismem polskim wychodzącym w Szczecinie w 1945 roku i pełniącym rolę gazety codziennej. Powstały dzięki inicjatywie Mieczysława Halskiego i Jana Kołtusińskiego, a redagowane były przez kolegium w składzie: Zygmunt Jabłkowski, Jarosław Kaniasty, Bernard Kiser, Witold Świokło. Ukazywały się od9 lipca do 5 października. Łącznie wyszło 39 numerów pisma. Wydawcą gazety był Urząd Informacji i Propagandy w Szczecinie. Tłoczono ją w szczecińskiej Drukarni Polskiej.

Gazeta ukazywała się nieregularnie: w lipcu wyszły cztery numery, w lipcu szesnaście, we wrześniu osiemnaście, w październiku tylko jeden – ostatni.

„Wiadomości Szczecińskie” informowały czytelników o wydarzeniach politycznych i gospodarczych w kraju i na świecie oraz na Pomorzu Zachodnim i w Szczecinie.

W pierwszym, liczącym dwie strony numerze, zamieszczono m. in. odezwę Piotra Zaremby: „Polacy! Szczecin jest polski!” oraz informację o uznaniu Rządu Jedności Narodowej przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Chiny.

W kolejnych numerach, w stałej rubryce Kronika Szczecina, informowano o wydarzeniach z życia społeczno-gospodarczego i kulturalnego miasta takich jak m.in. uruchomienie linii tramwajowych, rozgłośni radiowej, pierwszego gimnazjum i liceum, urzędów pocztowych, klubów sportowych, lokali handlowych rozrywkowych i gastronomicznych, spółdzielni, urzędów i instytucji. Odnotowano również przybycie do Szczecina pierwszych artystów scenicznych.

W Kronice sportowej zamieszczano informacje o lokalnych imprezach sportowych, głównie meczach piłki nożnej. Przedstawiano składy drużyn oraz zamieszczano krótkie komentarze.

Opinie nadesłane przez czytelników publikowano w rubryce Czytelnicy piszą.

Publikowano również drobne utwory literackie m. in. wiersz autorstwa Zofii Walickiej-Neymanowej pt. „Szczecin” - pierwszy polski utwór poetycki w powojennym Szczecinie oraz fraszki Jana Kraśnego.

Gazeta zamieszczała anonse i ogłoszenia reklamowe.

2 października 1945 roku, w przedostatnim numerze, poinformowano o nowym piśmie codziennym Kurier Szczeciński.

Format 25x30 cm, objętość 2-4 strony, cena 1-2 zł.

„Wiadomości Szczecińskie” zaprzestano wydawać 5 października 1945 roku.

Dodatek

Niedatowany dodatek nadzwyczajny. Na pierwszej stronie informowano o zwycięstwie Labour Party i wyborze Clemensa Attlee na premiera Wielkiej Brytanii. Strona druga zawierała krótki tekst podany za BBC i datowany na 27 lipca o przyczynach klęski konserwatystów, a także program polityczny nowego rządu.

Redaktor naczelny

Wydawca

  • Urząd Informacji i Propagandy

Bibliografia

  • Białecki Tadeusz. Prasa Pomorza Szczecińskiego w latach 1945-1975. Rozprawy i Studia. T. XXVI. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 1978.
  • Białecki Tadeusz. „Wiadomości Szczecińskie” W: Encyklopedia Szczecina. T. 2. Red. Tadeusz Białecki. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 2000, s. 600. ISBN 83-7241-089-5.
  • Wenta Urszula. Pierwsze tytuły prasowe w polskim Szczecinie: „Głos Nadodrzański”, „Wiadomości Szczecińskie” i „Pionier Szczeciński”. „Bibliotekarz Zachodniopomorski” 2014, nr 1, s. 5-20.

Linki zewnętrzne

Wiadomości Szczecińskie w Zachodniopomorskiej Bibliotece Cyfrowej Pomerania


Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Urszulaw Wenta