Wieczór z Jarosławem Haszkiem (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wieczór z Jarosławem Haszkiem (1973) – cykl humoresek jednego z najpoczytniejszych w Polsce autorów, czeskiego pisarza Jarosława Haszka. Pierwsze z przedstawień cyklu - Zaręczyny mojej siostry - ukazuje perypetie nie mogącej znaleźć męża panny z dobrego mieszczańskiego domu.

Program jest kolejnym po Wieczorach z Conradem i Uniwersytecie dla starszych panów telewizyjnym cyklem przybliżającym krótkie utwory prozatorskie światowej literatury, zrealizowanym przez Teatr Telewizji w Szczecinie przy udziale aktorów scen szczecińskich.

Informacje o programieZ prasy

  • (...) Pomysł prezentacji kilku utworów wybranego autora już przez swój walor popularyzatorski jest godny pochwały. (...) Sięgnięcie twórców szczecińskich w trzecim cyklu programów do mniej znanych fragmentów twórczości autora „Przygód dobrego wojaka Szwejka” wydaje się zamierzeniem szlachetnym, choć przecież dyskusyjnym. Zdaje się, że realizatorów pociągnęła w stronę twórczości Haszka zwyczajowo już przekazywana tradycja opracowywania tego rodzaju widowisk, opartych na podobnej poetyce i takimż zasobie treści, jak właśnie humoreski Haszka. (...) Zabieg, jakiego dokonali swego czasu twórcy szczecińscy na arcydziełach nowelistyki światowej - opowiadaniach Conrada - pozwalał dopuścić tu możliwość takiego samego dokonania kameralnego, ułatwiającego obcowanie z wielkim literackim zjawiskiem, choć ujętym w małą formę. (Krzysztof Mierzejewski, Spotkanie z Jarosławem Haszkiem, „Ekran” 1973 nr 19, s. 10)
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz