Zbigniew Bienioszek

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Bienioszek
dziennikarz radiowy
brak zdjecia
(fot. Zdzisław Gajda)
Data urodzenia 2 kwietnia 1925
Miejsce urodzenia Jaroszowice
Data śmierci 16 marca 2009
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw. 31C-1-5A)
Lokalizacja grobu zobacz na mapie


Zbigniew Bienioszek (1925-2009) – dziennikarz radiowy, reporter, publicysta, żeglarz, społecznik

Życiorys

Zbigniew Joachim Bienioszek urodził się 2 kwietnia 1925 roku w Jaroszowicach w pow. pszczy­ńskim w rodzinie o dużych tradycjach patriotycznych. Jego ojciec był nauczycielem.

W pierwszych latach okupacji, z uwagi na pochodzenie i obawę przed wcieleniem do Wehrmachtu, ukrywał się wraz z rodziną w Generalnym Gubernatorstwie. Pracował jako robotnik w tartaku. W 1942 roku został wywieziony na roboty do Wilhelmshaven w Dolnej Saksonii. Krótko po powrocie do kraju w 1943 roku został wcielony do Wehrmachtu. Początkowo przebywał we Francji, a potem w Holandii, skąd zbiegł na początku stycznia 1944 roku. Do zakończenia wojny ukrywał się na Górnym Śląsku.

Po wojnie na krótko wstąpił do Milicji Obywatelskiej. W 1946 roku podjął pracę w Polskim Czerwonym Krzyżu na Śląsku Opolskim. Po rehabilitacji, będącej konsekwencją wypadku, w którym stracił prawą stopę, został zaangażowany w Komendzie Chorągwi ZHP w Katowicach. Działał w Związku Młodzieży Polskiej.

W 1953 roku wyjechał na Ziemie Zachodnie. Z nakazem pracy został skie­rowany do oddziału Polskiej Agencji Pra­sowej w Szczecinie. W maju 1963 roku związał się z Rozgłośnią Polskiego Radia w Szczecinie. W rozgłośni przepracował niemal 40 lat (od 1 maja 1963 do 30 września 1998). Od 1965 roku zatrudniony był jako publicysta w Redakcji Dzienników, gdzie zajmował się tematyką społeczną. Uchodził za mistrza krótkiego reportażu i felietonu radiowego. Następnie pracował w Re­dakcji Rolnej, którą kierował Witold Lendzion. Wraz z nim i z Werą Srokowską współredagował przez cztery lata cykliczną audycję Z mikrofonem i ołówkiem po Ziemi Szczecińskiej, która była nie tylko programem informacyjnym, krzewiącym wiedzę rolniczą, ale szybko stała się również skrzynką skarg i zażaleń. W audycji prowadzono m.in. Radiowy Kurs Rolniczy, organizowano popularne akcje dla dzieci i młodzieży wiejskiej, zajmowano się interwencjami. Po odejściu Witolda Lendziona do telewizji, objął kierownictwo Redakcji Wiejskiej (od 1969). W 1978 roku został sekretarzem w Dziale Programów Publicystycznych. Kierował Redakcją Ekonomiczną i Publicystyczno-Społeczną. Po przejściu na emeryturę w 1987 roku nadal współpracował z radiem jako publicysta.

Od wiosny 1992 roku razem z Kazimierzem Tomczykiem, Stanisławem Szubińskim, Zdzisławem Tararako i Piotrem Tolko współtworzył cykliczną audycję rolniczą Na szczecińskiej ziemi. Za twórczość i działalność radiową był wie­lokrotnie nagradzany w ogól­nopolskich i regionalnych kon­kursach.

Był wiceprzewodniczącym Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Szczecinie (od 1974).

Aktywnie działał w związkach zawodowych (m.in. przewodniczący Prezydium Rady Zakładowej). Organizował zaplecze wypoczynkowe (budowa ośrodków). Zajmował się rekreacją sportową (organizował spływy i wycieczki kajakowe po rzekach województwa).

Mimo niepełnosprawności, czynnie uprawiał sport. Był zapalonym narciarzem i żeglarzem.

Zmarł 16 marca 2009 roku w Szczecinie po długiej i ciężkiej chorobie. Został pochowany 20 marca na Cmentarzu Centralnym (kw. 31C-1-5A).Audycje radiowe (wybór)

  • 1964Pokolenie (29 maja)
  • 1968To nie slogan - ORMO czuwa (22 lutego)
  • 1974U naszych przyjaciół (z Tadeuszem Stoińskim (7 października)
  • 1983Informacja dla Studia Bałtyk o opłacalności sezonu turystycznego dla gmin nadmorskich (7 maja)
  • 1988Informacja do Przeglądu Aktualności Wybrzeża o konferencji prasowej strajkujących portowców (24 sierpnia)Artykuły w prasie (wybór)

  • 1960W Maszewie i gdzie indziej. Czy „Polska powiatowa” nadal aktualna?, „Wiadomości Zachodnie” 1960 nr 12, s. 6Nagrody i wyróżnienia

  • 1970 – nagroda (wspólnie z Werą Srokowską) w ogólnopolskim konkursie na literacki reportaż dźwiękowy (Kronika powrotu), zor­ganizowanym przez Rozgłośnię Polskiego Radia w Szczecinie i Towarzystwo Przyjaciół Szczecina z okazji 25-lecia pow­rotu Ziem Zachodnich do Macierzy
  • 2001 – nagroda za całokształt pracy dziennikarskiejOdznaczeniaCiekawostki

  • Postać red. Zbigniewa Bienioszka przybliża Janusz Wachowicz w reportażu radiowym Droga do lipowego dworuBibliografia

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz