Adolf Jaskowski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 18:42, 20 wrz 2018 autorstwa Ela (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{WEdycji}} {{Osoba infobox |osoba= Adolf Jaskowski |grafika_osoba= |grafika_opis= |funkcja= nauczyciel |urodziny_data= 14 stycznia 1849 |urodziny_miejsce= Mirachowo (...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Adolf Jaskowski
nauczyciel
Data urodzenia 14 stycznia 1849
Miejsce urodzenia Mirachowo (Pomorze)
Lata działalności 1869-1891
Narodowość niemiecka


Adolf Jaskowski (1849- ) – nauczyciel.

Adolf Jaskowski urodził się 14 stycznia 1849 roku w Mirachowo (Mirchau) w Prusach Zachodnich. Uczęszczał do Königliche Lehrer-Seminar w Kościerzynie (Berent) w Prusach Zachodnich. 20 października 1869 roku zdał egzamin nauczycielski. W Königsbergu 4 października 1881 roku przystąpił do egzaminu państwowego, który uprawniał go do nauczania języków - łaciny i francuskiego w szkołach średnich. W latach 1869 – 1882 uczył jako nauczyciel w różnych szkołach na terenie Prowincji Poznańskiej, Prus Zachodnich i Prowincji Nadreńskiej.

Jaskowski w roku 1882 przeniósł się do Szczecina, gdzie został zatrudniony w Friedrich-Wilhelms-Schule jako zastępca nauczyciela szkoły przygotowawczej Otto Bootza na okres od sierpnia do września. Jeszcze w tym samym roku dyrekcja Stadtgymnasium przeprowadziła reorganizację polegającą na podzieleniu klas pierwszych szkoły przygotowawczej. Jedno z nowo powstałych stanowisk nauczyciela szkoły przygotowawczej objął Adolf Jaskowski. Powierzono mu nauczanie religii, geografii, języka niemieckiego, rachunków, czytania i pisania.

W roku 1887 Jaskowski przeniósł się do Städtische Realymnasium in der Schillerstrasse, gdzie zastąpił chorego nauczyciela Haacka. Uczył w niej geografii i pisania, zaś jako wychowawca sprawował opiekę nad klasą drugą i trzecią.

Problemy zdrowotne spowodowały, że Adolf Jaskowski 1 października 1891 roku przeszedł w stan spoczynku.

Bibliografia

• XIV. Programm des Stadtgymnasium zu Stettin. Ostern 1883. Stettin 1883, s. 22.

Linki zewnętrzne

Kwestionariusz osobowy Adolfa Jaskowskiego w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung