Adolf Jaskowski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adolf Jaskowski
nauczyciel
Data urodzenia 14 stycznia 1849
Miejsce urodzenia Mirachowo
Data śmierci nieznana
Lata działalności 1869-1891


Adolf Jaskowski (1849-?) – nauczyciel

Życiorys

Adolf Jaskowski urodził się 14 stycznia 1849 roku w Mirachowie (niem. Mirchau) na Pojezierzu Kaszubskim. Uczęszczał do Königliche Lehrer-Seminar w Kościerzynie (niem. Berent).

20 października 1869 roku zdał egzamin nauczycielski. 4 października 1881 roku w Królewcu przystąpił do egzaminu państwowego, który uprawniał go do nauczania języków: łaciny i francuskiego w szkołach średnich. W latach 1869–1882 uczył jako nauczyciel w różnych szkołach na terenie Prowincji Poznańskiej, Prus Zachodnich i Prowincji Nadreńskiej.

W roku 1882 przeniósł się do Szczecina, gdzie został zatrudniony we Friedrich-Wilhelms-Schule jako zastępca nauczyciela szkoły przygotowawczej Otto Bootza na okres od sierpnia do września. Jeszcze w tym samym roku dyrekcja Stadtgymnasium przeprowadziła reorganizację polegającą na podzieleniu klas pierwszych szkoły przygotowawczej. Jedno z nowo powstałych stanowisk nauczyciela szkoły przygotowawczej objął Adolf Jaskowski. Powierzono mu nauczanie religii, geografii, języka niemieckiego, rachunków, czytania i pisania.

W roku 1887 Jaskowski przeniósł się do Städtische Realymnasium in der Schillerstrasse, gdzie zastąpił chorego nauczyciela Haacka. Uczył w nim geografii i pisania, zaś jako wychowawca sprawował opiekę nad klasą drugą i trzecią.

Problemy zdrowotne spowodowały, że Adolf Jaskowski 1 października 1891 roku przeszedł w stan spoczynku.

Bibliografia

  • XIV. Programm des Stadtgymnasium zu Stettin. Ostern 1883. Stettin 1883, s. 22.

Linki zewnętrzne