Bursztynowy Pierścień 2018 (nagroda): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 13 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 21: Linia 21:
  
 
== Aktorzy ==
 
== Aktorzy ==
* [[Olga Adamska]] – z rolę Baronowej Sołowiejczyk w ''Pensjonacie Pana Bielańskiego'' ([[Teatr Polski]])
+
* [[Olga Adamska]] – z rolę Baronowej Sołowiejczyk w ''Pensjonacie Pana Bielańskiego'', [[Teatr Polski]]  
* Piotr Bumaj – za rolę Adama Łopatowicza w ''Pensjonacie Pana Bielańskiego'' ([[Teatr Polski]])
+
* Piotr Bumaj – za rolę Adama Łopatowicza w ''Pensjonacie Pana Bielańskiego'', [[Teatr Polski]]  
* [[Arkadiusz Buszko]] – za rolę Marka w ''Pijanych'' ([[Teatr Współczesny]])
+
* [[Arkadiusz Buszko]] – za rolę Marka w ''Pijanych'', [[Teatr Współczesny]]
* Karolina Cichy-Szromnik – z rolę Christiane w ''Dzieciach z dworca ZOO'' (Opera na Zamku)
+
* Karolina Cichy-Szromnik – z rolę Christiane w ''Dzieciach z dworca ZOO'', Opera na Zamku  
* Maria Dąbrowska – z rolę w ''Kobiecie zagrożonej niskimi świadczeniami emerytalnymi'' ([[Teatr Współczesny]])
+
* Maria Dąbrowska – z rolę w ''Kobiecie zagrożonej niskimi świadczeniami emerytalnymi'', [[Teatr Współczesny]]  
* Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska – za rolę Goplany w ''Balladynie'' ([[Bałtycki Teatr Dramatyczny) – BURSZTYN.6
+
* Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska – za rolę Goplany w ''Balladynie'', [[Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego (Koszalin)|Bałtycki Teatr Dramatyczny]] w [[Koszalin|Koszalinie]]
 +
* Tomasz Grygier – technik oświetlenia w ''Na Lightcie'', [[Teatr Kana]]
 +
* Michał Janicki – za rolę Maurycego Stolnika w ''Pensjonacie Pana Bielańskiego'', [[Teatr Polski]]
 +
* Sławomir Kołakowski – za rolę Andre Škuncy w ''Przedstawieniu „Hamleta” we wsi Głucha Dolna'', [[Teatr Polski]]
 +
* Michał Lewandowski – za rolę Antosia/Hjalmara w ''Łzawych zjawach roku pamiętnego'', [[Teatr Współczesny]]
 +
* Maciej Litkowski – za rolę w spektaklu ''kalifornia nieśmiertelni'', [[Teatr Współczesny]]
 +
* Paulina Majtas – za role Hermii, Franka Piszczałki i Elfa Groszka w ''Tłumaczu snów'', [[Teatr Lalek „Pleciuga”]]
 +
* Jacek Piotrowski – za rolę Józefa Gromskiego w ''Pensjonacie Pana Bielańskiego'', [[Teatr Polski]]
 +
* Katarzyna Ulicka-Pyda – za rolę Skierki w ''Balladynie'', [[Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego (Koszalin)|Bałtycki Teatr Dramatyczny]] w [[Koszalin|Koszalinie]]
 +
* [[Marta Uszko]] – za rolę Córki w ''Mojej Abbie'', [[Zamek Książąt Pomorskich]]
 +
* Paweł Wdówka – za rolę Detlefa w ''Dzieciach z dworca ZOO'', Opera na Zamku
 +
* Magdalena Wrani-Stachowska za rolę Ani Shirley w ''Ani z Zielonego Wzgórza'', [[Teatr Współczesny]]
 +
* Maksim Yasinski – za lolę Fatum w ''Dzieciach z dworca ZOO'', Opera na Zamku
 +
* [[Beata Zygarlicka]]– za rolę Jokasty w ''Królu Edypie'', [[Teatr Współczesny]]
 +
* Marek Żerański – za rolę w ''Tworkach'', [[Teatr Polski]]
 +
<br/><br/>
  
Tomasz Grygier (technik oświetlenia w „Na Lightcie", Teatr Kana) – BURSZTYN.7
+
== Spektakle - I etap do 5 listopada 2018 ==
  
Michał Janicki (Maurycy Stolnik w „Pensjonacie Pana Bielańskiego”, Teatr Polski) – BURSZTYN.8
+
* '''[[Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego (Koszalin)|Bałtycki Teatr Dramatyczny]] w [[Koszalin|Koszalinie]]'''
 +
** ''Balladyna''
 +
** ''Pożar Reichstagu''
 +
<br>
 +
* '''Opera na Zamku'''
 +
** ''Cosi fan tutte''
 +
** ''Dzieci z dworca ZOO''
 +
<br>
 +
* '''Teatr Kameralny'''
 +
** ''Na pełnym morzu''
 +
<br>
 +
* '''[[Teatr Kana]]'''
 +
** ''Na Lightcie''
 +
<br>
 +
* '''[[Teatr Lalek „Pleciuga”]]'''
 +
** ''Czerwony Kapturek''
 +
** ''Tłumacz snów''
 +
<br>
 +
* '''Teatr Nie Ma'''
 +
** ''Elżbieta Bam''
 +
<br>
 +
* '''[[Teatr Polski]]'''
 +
** ''Pensjonat Pana Bielańskiego''
 +
** ''Przedstawienie „Hamleta” we wsi Głucha Dolna''
 +
** ''Tworki''
 +
<br>
 +
* '''[[Teatr Współczesny]]'''
 +
** ''Ania z Zielonego Wzgórza''
 +
** ''Arcydzieło na śmietniku''
 +
** ''Król Edyp''
 +
** ''kalifornia nieśmiertelni''
 +
** ''Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi''
 +
** ''Łzawe zjawy roku pamiętnego''
 +
** ''Pijani''
 +
<br>
 +
* '''[[Zamek Książąt Pomorskich]]'''
 +
** ''Moja Abba''
 +
<br><br>
 +
== Spektakle etap II ==
  
Sławomir Kołakowski (Andre Škunca w „Przedstawieniu „Hamleta" we wsi Głucha Dolna", Teatr Polski) – BURSZTYN.9
+
<br/><br/>
 +
== Nagrody publiczności ==
 +
* '''Najlepszy aktor''' –  Michał Janicki za rolę Maurycego Stolnika w ''Pensjonacie pana Bielańskiego'' w reż. Marka Gierszała ([[Teatr Polski]])
 +
* '''Najlepszy spektakl''' ''Pijani'' w reż. Norberta Rakowskiego ([[Teatr Współczesny]])
 +
<br/><br/>
  
Michał Lewandowski (Antoś/Hjalmar w „Łzawych zjawach roku pamiętnego, Teatr Współczesny) – BURSZTYN.10
+
== Nagrody jury ==
 +
* '''Najlepszy aktor''' – Sławomir Kołakowski za rolę wiejskiego nauczyciela Andre w ''Przedstawieniu Hamleta we wsi Głucha Dolna'' w reż. Tomasza Obary ([[Teatr Polski]])
 +
* '''Najlepszy spektakl''' ''Dzieci z dworca ZOO'' w reż. i choreogr. Roberta Glumbka (Opera na Zamku)
 +
<br/><br/>
  
Maciej Litkowski („kalifornia nieśmiertelni", Teatr Współczesny)– BURSZTYN.11
+
== Zobacz także ==
 
+
* [[Bursztynowy Pierścień (nagroda)|Bursztynowy Pierścień]]
Paulina Majtas (Hermia, Franek Piszczałka, Elf Groszek w „Tłumaczu snów”, Teatr Lalek „Pleciuga”) – BURSZTYN.12
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1965 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1965]]
 
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1966 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1966]]
Jacek Piotrowski (Józef Gromski w „Pensjonacie Pana Bielańskiego”, Teatr Polski) – BURSZTYN.13
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1967 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1967]]
 
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1968 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1968]]
Katarzyna Ulicka-Pyda (Skierka w „Balladynie, Bałtycki Teatr Dramatyczny) – BURSZTYN.14
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1969 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1969]]
 
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1970 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1970]]
Marta Uszko (córka w „Mojej Abbie", Zamek Książąt Pomorskich) – BURSZTYN.15
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1971 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1971]]
 
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1972 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1972]]
Paweł Wdówka (Detlef w „Dzieciach z dworca ZOO”, Opera na Zamku) – BURSZTYN.16
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1973 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1973]]
 
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1974 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1974]]
Magdalena Wrani-Stachowska (Ania Shirley w „Ani z Zielonego Wzgórza", Teatr Współczesny) – BURSZTYN.17
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1978 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1978]]
 
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1979 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1979]]
Maksim Yasinski (Fatum w „Dzieciach z dworca ZOO”, Opera na Zamku) – BURSZTYN.18
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1990 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1990]]
 
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1995 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1995]]
Beata Zygarlicka (Jokasta w „Królu Edypie", Teatr Współczesny) – BURSZTYN.19
+
* [[Bursztynowy Pierścień 1998 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 1998]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2000 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2000]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2001 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2001]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2002 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2002]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2003 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2003]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2004 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2004]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2005 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2005]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2006 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2006]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2007 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2007]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2008 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2008]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2009 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2009]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2010 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2010]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2011 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2011]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2012 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2012]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2013 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2013]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2014 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2014]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2015 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2015]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2016 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2016]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2017 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2017]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2019 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2019]]
 +
* [[Bursztynowy Pierścień 2020 (nagroda)|Bursztynowy Pierścień 2020]]
 +
* [[Oko Recenzenta (nagroda)|Oko Recenzenta (Nagroda Jury)]]
 +
* [[Srebrna Ostroga (nagroda)|Srebrna Ostroga]]
 +
<br/><br/>
  
Marek Żerański („Tworki", Teatr Polski) – BURSZTYN.20
+
== Źródła ==
 +
* (MON), ''Bursztynowy Pierścień 2018. Pierwsze wybory, pierwsze nominacje'', [[Kurier Szczeciński|„Kurier Szczeciński”]] z dn. 12 października 2018
 +
=== Inne ===
 +
* Materiały ze zbiorów Archiwum Opery na Zamku w [[Szczecin|Szczecinie]]
 +
* Materiały ze zbiorów ZASP w [[Szczecin|Szczecinie]]
 +
* Strona internetowa Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
== ==
+
{{Autor|[[User:Andriusza|Andrzej Androchowicz]]}}
 +
[[Kategoria:Nagrody]]
 +
[[Kategoria:Nagrody teatralne]]
 +
[[Kategoria:Rok 2019]]

Aktualna wersja na dzień 23:33, 25 lut 2021

Bursztynowy Pierścień 2018 – trzydziesta siódma edycja plebiscytu na najlepszego aktora i najlepszy spektakl teatralny.

STRONA W BUDOWIE

Laureaci Bursztynowego Pierścienia na najlepszego aktora i najlepszy spektakl teatralny zostaną wybrani przez czytelników „Kuriera Szczecińskiego”. Podobne dwie nagrody przyzna też jury. Tradycyjnie wręczone również zostaną nagrody: Srebrna Ostroga – dla najbardziej obiecującej młodej osobowości na zachodniopomorskiej scenie, oraz Oko Recenzenta – za najciekawsze dokonania artystyczne. Finałowa gala, podczas której przedstawieni zostaną laureaci plebiscyty, odbędzie się 3 grudnia w szczecińskiej Operze na Zamku.


Jury



Aktorzy



Spektakle - I etap do 5 listopada 2018


  • Opera na Zamku
    • Cosi fan tutte
    • Dzieci z dworca ZOO


  • Teatr Kameralny
    • Na pełnym morzu




  • Teatr Nie Ma
    • Elżbieta Bam


  • Teatr Polski
    • Pensjonat Pana Bielańskiego
    • Przedstawienie „Hamleta” we wsi Głucha Dolna
    • Tworki


  • Teatr Współczesny
    • Ania z Zielonego Wzgórza
    • Arcydzieło na śmietniku
    • Król Edyp
    • kalifornia nieśmiertelni
    • Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi
    • Łzawe zjawy roku pamiętnego
    • Pijani




Spektakle etap II



Nagrody publiczności

  • Najlepszy aktor – Michał Janicki za rolę Maurycego Stolnika w Pensjonacie pana Bielańskiego w reż. Marka Gierszała (Teatr Polski)
  • Najlepszy spektaklPijani w reż. Norberta Rakowskiego (Teatr Współczesny)



Nagrody jury

  • Najlepszy aktor – Sławomir Kołakowski za rolę wiejskiego nauczyciela Andre w Przedstawieniu Hamleta we wsi Głucha Dolna w reż. Tomasza Obary (Teatr Polski)
  • Najlepszy spektaklDzieci z dworca ZOO w reż. i choreogr. Roberta Glumbka (Opera na Zamku)



Zobacz także



Źródła

  • (MON), Bursztynowy Pierścień 2018. Pierwsze wybory, pierwsze nominacje, „Kurier Szczeciński” z dn. 12 października 2018

Inne

  • Materiały ze zbiorów Archiwum Opery na Zamku w Szczecinie
  • Materiały ze zbiorów ZASP w Szczecinie
  • Strona internetowa Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie





IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz