Elsa von Below: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 21: Linia 21:


'''STRONA W BUDOWIE'''
'''STRONA W BUDOWIE'''
== Życiorys: ==
Urodziła się 20 lutego 1544 roku. Była córką Mikołaja von Below i Doroty von Golitz.  Od czwartego roku życia wychowywała się w klasztorze w Wenack pod opieką przeoryszy Anny Lampsen. Klasztor opuściła w  wieku  21 lat, wychodząc za mąż za Ottona von Moitzena.
Była doskonała w poezji niemieckiej i spędzała większość czasu na czytaniu wartościowych książek, a w szczególności prac Marcina Lutra. Pisała nie tylko wiersze, ale także napisała genealogię swojej rodziny. Jej poezja skupiała się na rozmyślaniu o śmierci i przemijaniu. Ulubione motto brzmiało: Kto żyjąc uczy się umierać temu dany będzie błogosławiony kres.
Zmarła 12 kwietnia 1599, mając 56 lat. Pochowana została 13 czerwca 1599 roku w kościele w Klink (Klinke).
== Bibliografia: ==
Johann Carl Conrad Oelrichs,[https://books.google.pl/books?id=ZGVWAAAAcAAJ&pg=PA13&dq=Elsa+von+Below&hl=pl&sa=X&ved=0CCcQ6AEwAWoVChMIuJf8jIrmyAIVQ5IsCh1lSwMq#v=onepage&q=Elsa%20von%20Below&f=false Historisch-Diplomatische Beyträge zur Geschichte der Gelahrtheit, besonders im Hertzogthum Pommern (etc.)], Berlin, 1767


[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica]]

Wersja z 22:54, 26 lis 2015

Elsa von Below
poetka
Data urodzenia 2 luty 1544
Data śmierci 12 kwietnia 1599
Narodowość pomorska


Elsa von Below (1544-1599) - poetka

STRONA W BUDOWIE

Życiorys:

Urodziła się 20 lutego 1544 roku. Była córką Mikołaja von Below i Doroty von Golitz. Od czwartego roku życia wychowywała się w klasztorze w Wenack pod opieką przeoryszy Anny Lampsen. Klasztor opuściła w wieku 21 lat, wychodząc za mąż za Ottona von Moitzena. Była doskonała w poezji niemieckiej i spędzała większość czasu na czytaniu wartościowych książek, a w szczególności prac Marcina Lutra. Pisała nie tylko wiersze, ale także napisała genealogię swojej rodziny. Jej poezja skupiała się na rozmyślaniu o śmierci i przemijaniu. Ulubione motto brzmiało: Kto żyjąc uczy się umierać temu dany będzie błogosławiony kres.

Zmarła 12 kwietnia 1599, mając 56 lat. Pochowana została 13 czerwca 1599 roku w kościele w Klink (Klinke).

Bibliografia:

Johann Carl Conrad Oelrichs,Historisch-Diplomatische Beyträge zur Geschichte der Gelahrtheit, besonders im Hertzogthum Pommern (etc.), Berlin, 1767Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Kościelna