Herb Miasta Dąbie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 22:44, 19 kwi 2012 autorstwa Woti (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Herb Miasta Dąbie''' – na białym (srebrnym) tle sylwetka czerwonego zamku z blankami i dwiema dwukondygnacyjnymi basztami o niebieskich, półokrągłych heł...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Herb Miasta Dąbie – na białym (srebrnym) tle sylwetka czerwonego zamku z blankami i dwiema dwukondygnacyjnymi basztami o niebieskich, półokrągłych hełmach zwieńczonych kulą, z zamkniętą półkolistą bramą. Pomiędzy basztami stoi czerwony gryf zwrócony w prawo, przednimi łapami opierający się o basztę.

Herb Dąbia

Historia

Dąbie obecnie jest największą prawobrzeżną dzielnicą Szczecina, lecz przez wiele wieków istnienia było samodzielnym miastem, z własnym godłem i herbem. W latach 1249-1346 znajdowała się tu siedziba Książąt Pomorskich, od których otrzymało prawa miejskie w 1260 roku. W granice administracyjne Szczecina Dąbie zostało włączone 10 października 1939 roku.

Godła Dąbia

Herb miejski Dąbia nie występował w oficjalnych herbarzach, jednakże już od XIII w. znane było godło miasta w postaci hełmu z kolistym pióropuszem (znane z ówczesnej pieczęci miejskiej[1]). W XIV w. hełm został zastąpiony przez wizerunek książęcego Gryfa Pomorskiego kroczącego po zamkowym murze z blankami i dwiema dwukondygnacyjnymi wieżami o stożkowatych dachach zwieńczonych kulą w formie kwiatu, z półokrągłą bramą na wpół zamkniętą. W ciągu wieków herb Dąbia ewoluował do znanej współcześnie postaci.

Przypisy

  1. Tadeusz Białecki: Herby miast Pomorza Zachodniego. Wyd. Polskie Pismo i Książka, Szczecin 1991, s.128, ISBN 83-85360-01-8

Źródła

  • Tadeusz Białecki (red.): Encyklopedia Szczecina, T1 (A-O), Wyd. US-Instytut Historii, Szczecin 1999, s. 335, ISBN 83-87341-45-2

Zobacz też

Linki zewnętrzne

  • [1][dostęp: 19.04.2012] Wiesław Cierlica: Zwięzła historia Dąbia od czasów najdawniejszych do 1945 roku