Jacob Runge: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 21: Linia 21:
  
  
Jacob Runge urodził się [[15 czerwca]] [[1527]] roku w Stargardzie Szczecińskim. Uczył się w szczecińskim [[Pedagogium]], a od [[1544]] roku studiował teologię na uniwersytecie w Wittenberdze. Jego wykładowcami byli Marcin Luter oraz Filip Melanchton. <br />
+
Jacob Runge urodził się [[15 czerwca]] [[1527]] roku w Stargardzie Szczecińskim. Uczył się w szczecińskim [[Pedagogium]], a od [[1544]] roku studiował teologię na uniwersytecie w Wittenberdze. Jego wykładowcami byli Marcin Luter oraz Filip Melanchton.
W [[1547]] roku otrzymał stanowisko wykładowcy muzyki w Greifswaldzie. Na tutejszym uniwersytecie w [[1548]] roku otrzymał stopień magistra. <br />
+
W [[1547]] roku otrzymał stanowisko wykładowcy muzyki w Greifswaldzie. <br />
W [[1553]] roku został pastorem w kościele św. Mikołaja, a w [[1557]] roku generalnym superintendentem księstwa wołogoskiego, następcą [[Johann Knipstro|Johanna Knipstro]]. <br />
+
Na tutejszym uniwersytecie w [[1548]] roku otrzymał stopień magistra.  
 +
W [[1553]] roku został pastorem w kościele św. Mikołaja, a w [[1557]] roku generalnym superintendentem księstwa wołogoskiego, następcą [[Johann Knipstro|Johanna Knipstro]].
 
W tym samym roku udał się z Melanchtonem na kolokwium do Wormacji. Po powrocie w [[1558]] roku uzyskał stopień doktora teologii. <br />
 
W tym samym roku udał się z Melanchtonem na kolokwium do Wormacji. Po powrocie w [[1558]] roku uzyskał stopień doktora teologii. <br />
Do śmierci z zaangażowaniem pełnił obowiązki teologa i superintendenta, przez co był drugim, obok [[Johannes Bugenhagen|Jan Bugenhagena]], twórcą reformacji na Pomorzu. <br />
+
Do śmierci z zaangażowaniem pełnił obowiązki teologa i superintendenta, przez co zasłużył sobie na miano drugiego, obok [[Johannes Bugenhagen|Jan Bugenhagena]], twórcy reformacji na Pomorzu. <br />
 
Pozostał wierny poglądom swojego nauczyciela – Filipa Melanchtona,  bronił idei Andreasa Osiandra, brał udział w opracowaniu nowej ordynacji kościelnej ([[1563]]) i walczył o uznanie Księgi zgody ([[1580]]).
 
Pozostał wierny poglądom swojego nauczyciela – Filipa Melanchtona,  bronił idei Andreasa Osiandra, brał udział w opracowaniu nowej ordynacji kościelnej ([[1563]]) i walczył o uznanie Księgi zgody ([[1580]]).
  

Wersja z 08:24, 21 sie 2013

Jacob Runge
luterański teolog i generalny superintendent
brak zdjecia
Data urodzenia 1593
Miejsce urodzenia Stargard Szczeciński
Data śmierci 15 czerwca 1527
Miejsce śmierci Greifswald
Lata działalności {{{lata_dzialalnosci}}}
Narodowość niemiecka


Jacob Runge (Rungius) (1527-1595) - teolog i współtwórca reformacji na Pomorzu, generalny superintendent księstwa wołogoskiego.

Życiorys

Jacob Runge urodził się 15 czerwca 1527 roku w Stargardzie Szczecińskim. Uczył się w szczecińskim Pedagogium, a od 1544 roku studiował teologię na uniwersytecie w Wittenberdze. Jego wykładowcami byli Marcin Luter oraz Filip Melanchton. W 1547 roku otrzymał stanowisko wykładowcy muzyki w Greifswaldzie.
Na tutejszym uniwersytecie w 1548 roku otrzymał stopień magistra. W 1553 roku został pastorem w kościele św. Mikołaja, a w 1557 roku generalnym superintendentem księstwa wołogoskiego, następcą Johanna Knipstro. W tym samym roku udał się z Melanchtonem na kolokwium do Wormacji. Po powrocie w 1558 roku uzyskał stopień doktora teologii.
Do śmierci z zaangażowaniem pełnił obowiązki teologa i superintendenta, przez co zasłużył sobie na miano drugiego, obok Jan Bugenhagena, twórcy reformacji na Pomorzu.
Pozostał wierny poglądom swojego nauczyciela – Filipa Melanchtona, bronił idei Andreasa Osiandra, brał udział w opracowaniu nowej ordynacji kościelnej (1563) i walczył o uznanie Księgi zgody (1580).

Żoną Rungego była Anna Gerschow. Urodziło im się ośmioro dzieci (trzy córki i pięciu synów). Jeden z synów, Friedrich Runge był generalnym superintendentem w Greifswaldzie.

Zmarł 11 stycznia 1595 roku w Greifswaldzie, pochowany w kościele św. Mikołaja.


Bibliografia

  • Häckermann, Adolf. Runge, Jacob. W: Allgemeine Deutsche Biographie. Bd. 29. Leipzig: Duncker & Humblot, 1889, s. 689–691.
  • Vanselow, Amandus Karl. Gelehrtes Pommern Oder Alphabetische Verzeichniß Einiger in Pommern Gebohrnen Gelehrten [...]. Stargard: Tiller, 1728, s. 99-100.


Link zewnętrzny

Jacob Runge