Jezioro Dąbie Małe: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
'''Jezioro Dąbie Małe''' - południowa część [[Jezioro Dąbie|jeziora Dąbia]] o gruszkowatym kształcie ograniczone od wsch podmokłymi terenami, których poszczególne części noszą nazwy: Dąbskie Łąki, Rokiciny i Sadlińskie Łęgi, od zach. wyspami: Czapli Ostrów i Sadlińskie Łąki , od płd. obszarami Lotniska Sportowego Dąbie. W jez. Oębie Małe kończą swoje nu¬rty rzeczki i kanały: Płonią (nad którą leży wsch. przedmie¬ście Szczecina Dąbie), Chełszcząca, Sadliński Rów i Żołnier¬ska Struga (ad wsch. strony z Rokicin i Sadlińskich tęg) oraz odnogi Regalicy: Dąbski Nurt i Dąbska Struga. Południowe brzegi jeziora wykorzystywane są na cele rekreacyjno-sporto-we. Mają tutaj swoje siedziby: Ośrodek Sportów Wodnych Stocz¬ni Szczec. (naprzeciwko ujścia Dąbskiej Strugi), Ośrodek Sportów Wodnych LOK, Przystań Pałacu Młodzieży), Kemping PTTK a już w Dąbiu Harcerski Ośrodek Morski. U ujścia Płoni znaj¬duje się Kąpielisko Dąbie. Z uwagi na zanieczyszczenia wód korzystanie z niego jest ograniczone. Szczegółowa charakte¬rystyka jeziora znajduje się pod hasłem D£BIE - jezioro. Po¬jęcie jeziora Dąbie Małe pojawiło się dopiero po 1945 r. N.n. Dammscher See.
+
'''Jezioro Dąbie Małe''' - południowa część [[Jezioro Dąbie|jeziora Dąbia]] o gruszkowatym kształcie które ograniczają od wschodu [[Dąbskie Łąki]], [[Rokiciny]] i [[Sadlińskie Łęgi]], a od zachodu wyspy: [[Czapli Ostrów]] i [[Sadlińskie Łąki]], od południa [[Lotnisko Dąbie]]. W jeziorze kończą swoje nurty: [[Płonia (rzeka)|Płonia]], [[Chełszcząca]], [[Sadliński Rów]] i [[Żołnierska Struga]] oraz odnogi [[Regalica|Regalicy]]: [[Dąbski Nurt]] i [[Dąbska Struga]].
 
== Źródła ==
 
== Źródła ==
 
* [[Tadeusz Białecki]], [[Lucyna Turek-Kwiatkowska]], ''[[Szczecin stary i nowy]]'', [[Uniwersytet Szczeciński]], Szczecin 1991.
 
* [[Tadeusz Białecki]], [[Lucyna Turek-Kwiatkowska]], ''[[Szczecin stary i nowy]]'', [[Uniwersytet Szczeciński]], Szczecin 1991.

Wersja z 12:38, 13 cze 2011

Jezioro Dąbie Małe - południowa część jeziora Dąbia o gruszkowatym kształcie które ograniczają od wschodu Dąbskie Łąki, Rokiciny i Sadlińskie Łęgi, a od zachodu wyspy: Czapli Ostrów i Sadlińskie Łąki, od południa Lotnisko Dąbie. W jeziorze kończą swoje nurty: Płonia, Chełszcząca, Sadliński Rów i Żołnierska Struga oraz odnogi Regalicy: Dąbski Nurt i Dąbska Struga.

Źródła

Zobacz też

Linki zewnętrzne