Kapitan kapitanów (film)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 00:11, 18 lut 2020 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (→‎Nagrody)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapitan Konstanty Maciejewicz „Macaj”

Kapitan Kapitanów (1968) – sylwetka kapitana Żeglugi Wielkiej, Konstantego Maciejewicza, związanego z morzem od 1907 roku. Słynny „Macaj” był pierwszym dowódcą żaglowca „Dar Pomorza”, organizatorem i komendantem Szkoły Morskiej w Tczewie, a po wojnie Szkoły Morskiej w Szczecinie. Wychowawcą trzech pokoleń polskich marynarzy i kapitanów.

W dokumencie wykorzystano archiwalne sekwencje filmowe, m.in. zdjęcia z portu gdyńskiego z 1930 roku, uroczyste podniesienie bandery na „Darze Pomorza”, raport składany ministrowi Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu przez kpt. Maciejewicza, okolicznościowe przemówienia min. E. Kwiatkowskiego i gen. Mariusza Zaruskiego. Ponadto wykorzystano fotografie kpt. Maciejewicza z rejsu „Daru Pomorza” dookoła świata (1934) oraz z powrotu żaglowca z pierwszego powojennego rejsu (1946).

Współczesne sekwencje ukazują pobyt fregaty w Szczecinie, wizytę kpt. K. Maciejewicza w Polskim Rejestrze Statków, kontrolę jakości przyrządów nawigacyjnych przez kapitana, wspomnienia jego wychowanków Danuty Kobylińskiej-Walas, Bolesława Bąbczyńskiego i Eugeniusza Wasilewskiego, a także wspomnienia współtwórcy Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, kpt. Antoniego Ledóchowskiego.

Informacje o filmie

Kpt. Konstanty Maciejewicz (lata 60.)Nagrody

Z prasy

  • (...) Autor programu, Andrzej Androchowicz, uniknął wszelkiej odświętności w tej audycji, która była przecież rodzajem hołdu składanego nie w formach oficjalnych, ale przez ludzi wdzięcznych mu za wszystko, co im dał. Dlatego te wspomnienia miały tak wiele ciepła i serdeczności. I dlatego wizerunek Kapitana kapitanów ukazał nam się tak plastycznie. (stg, Kapitan kapitanów, „Życie Warszawy” z dn. 3 listopada 1972)ŹródłaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz