Mirosław Salski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Mirosław Salski
dziennikarz, wykładowca akademicki, pisarz
Data urodzenia 10 sierpnia 1954
Miejsce urodzenia Drawsko Pomorskie
Narodowość polska


Mirosław Salski (ur. 1954) - dziennikarz telewizyjny, wykładowca akademicki, pisarz.

Życiorys

Mirosław Salski urodził się 10 sierpnia 1954 roku w Drawsku Pomorskim. Jest absolwentem prawa i administracji Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Wydziału Realizacji TV PWSFTViT w Łodzi. Z Telewizją Polską Szczecin związany był w latach 1982-2007. Pracował w tamtejszej redakcji informacji (1986-1990), a później w redakcji publicystyki[1].

Jest autorem wielu relacji reporterskich m.in. do „Kroniki”, „Dziennika Telewizyjnego”, „Wiadomości”, „Teleexpresu”. Realizował także reportaże do „Ekspresu Reporterów”[2]. Jest laureatem zespołowej nagrody Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji.

Jako pisarz zadebiutował w 2000 r. tomem opowiadań Lato oszustów. Pięć lat później, za powieść Kawaler z odzysku dostał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Wydawnictwa Bellona. W marcu 2008 r. ukazuje się jego powieść kryminalna Muzeum falsyfikatów i w tym samym roku książka Między słowami, której adresatkami są czytelniczki. Po kilku latach przerwy, wydaje kolejny kryminał Wielbłąd przy bramie, którego akcja rozgrywa się w Szczecinie i Kopenhadze.

Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego w Zakładzie Mediów i Komunikowania, gdzie prowadzi zajęcia z dziennikarstwa telewizyjnego i filmu dokumentalnego[3]. Autor podręcznika dla studentów dziennikarstwa Dziennikarz na wizji (2014) oraz przewodnika Nanook w googlach. Przewodnik po filmie dokumentalnym internetem wspomagany (2015).

Mieszka i pracuje w Szczecinie.

Przypisy

  1. Salski Mirosław, [w:] Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej "Pomorze Zachodnie" [online]. [Dostęp: 18.11.2017]
  2. Mirosław Salski, [w:] Głos Szczeciński [online]. [Dostęp: 18.11.2017]
  3. Zakład Mediów i Komunikowania, [w:] Wydział Filologiczny Uniwersytet Szczeciński [online]. [Dostęp: 18.11.2017]


Twórczość

Zbiór opowiadań

  • 2000Lato oszustów, Wydawnictwo Promocyjne Albatros, Szczecin

Powieści

  • 2008Między słowami, Wydawnictwo Replika, Zakrzewo
  • 2008Muzeum falsyfikatów, Wydawnictwo Sol, Warszawa-Grójec
  • 2014Wielbłąd przy bramie, Wydawnictwo Videograf II, Chorzów

Książki naukowe

  • 2015Dziennikarz na wizji, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin
  • 2016Nanook w googlach. Przewodnik po filmie dokumentalnym internetem wspomagany, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, SzczecinLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Krzysztof Lichtblau