Ryszard Leoszewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 31: Linia 31:
* [http://www.arfik.art.pl/ Grupa Artystyczna Arfik]
* [http://www.arfik.art.pl/ Grupa Artystyczna Arfik]
{{Autor|[[User:End|Kinga Konieczny]]}}
{{Autor|[[User:End|Kinga Konieczny]]}}
{{DEFAULTSORT:Leoszewski}}
[[Kategoria:Etap II 08 Laureaci i Ambasadorzy]]
[[Kategoria:Etap II 08 Laureaci i Ambasadorzy]]

Wersja z 10:49, 28 sie 2012

Ryszard Leoszewski
kompozytor, piosenkarz, autor tekstów
brak zdjecia
Lata działalności {{{lata_dzialalnosci}}}
Ambasador niebieski.png
Laureat1.png

Ryszard Leoszewski – szczecinianin, z wykształcenia pedagog (specjalność - nauczanie początkowe), z zamiłowania kompozytor, piosenkarz, autor tekstów, twórca audycji radiowych i telewizyjnych. Założyciel zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami” oraz Dziecięcej Grupy Artystycznej „Arfik”. Honorowy Ambasador Szczecina (2002 r.) oraz laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina (2004 r.).

Życiorys artystyczny

Z teatrem związał się już w szkole średniej. Komponował i wykonywał muzykę w przedstawieniach Teatru Studio Zet i Szczecińskiego Teatru Pantomimy. Był jednym z pierwszych aktorów Teatru Kana – w 1982 r. skomponował muzykę do spektaklu Zygmunta Duczyńskiego „Księga o Życiu, Śmierci i Twórczości Osipa Mandelsztama”. W 1978 r. założył zespół „Sklep z Ptasimi Piórami”, który do dziś należy do czołówki swojego gatunku. Obecny skład zespołu: Ryszard Leoszewski, Lech Groszek Grochala, Robert Jarzębski, Krzysztof Baranowski, Szymon Orłowski. W 2012 r. „Sklep z Ptasimi Piórami” obchodzi 35 rocznicę istnienia.
W 1987 r. stworzył Dziecięcą Grupę Artystyczną "Arfik", dla której wspólnie z poetką i pisarką Basią Stenką pisze piosenki i widowiska (do dziś grupa nagrała ok. 100 piosenek). Arfik koncertuje w w różnych miastach Polski i zagranicą, m.in. w Niemczech, Szwecji, Norwegii, Danii, na Łotwie i we Francji. Jest laureatem wielu festiwali. W październiku 2012 r. Arfik będzie świętował 25-lecie istnienia. Koncert urodzinowy zaplanowano w hali Opery na Zamku.
Ryszard Leoszewski pisał również utwory do popularnego niegdyś programu telewizyjnego dla dzieci - Budzik. Miał zaszczyt – jak sam pisze na swojej stronie internetowej - występować ze znanymi artystami i zespołami. Do takich należy Rick Wakeman (YES), czy Bobby McFerrin.
Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (2002 r.) oraz Honorowym Ambasadorem Szczecina (2004 r.). Został wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Źródło

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny