Rzęśnica: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 8: Linia 8:
 
  | mapa_link        =  
 
  | mapa_link        =  
 
}}
 
}}
'''Rzęśnica ''' (niem. ''Hornskrug'') - do 1945 roku wieś, obecnie niezamieszkała [[Podział administracyjny Szczecina|część miasta]] [[Prawobrzeże|Prawobrzeża]] w pobliżu [[Załom|Załomia]] (Arnimswalde).
+
'''Rzęśnica ''' (niem. ''Hornskrug'') - do [[1945]] roku wieś, obecnie niezamieszkała [[Podział administracyjny Szczecina|część miasta]] [[Prawobrzeże|Prawobrzeża]] w pobliżu [[Załom|Załomia]] (Arnimswalde).
  
Najstarsze informacje pochodzą z XVIII wieku i mówią o istnieniu wsi z dwoma budynkami mieszkalnymi i karczmą oraz 225 morgami ziemi ornej. W 1767 roku dzierżawił to człowiek o nazwisku Busse. Na przestrzeni lat wieś się rozrastała. Na początku XIX wieku mieszkały tu 33 osoby, a w roku 1925 liczba wzrosła do 125 mieszkańców. W latach 30-tych XX wieku wieś podupadła, a całkowita zagłada nastąpiła w czasie walk marcowych 1945 roku. We wsi nie było ani kościoła, ani szkoły - najbliższe znajdowały się w Arnimswalde ([[Załom]]). Po wojnie pozostałości zabudowań zostały rozebrane na cegły, przeznaczone na odbudowę Warszawy. Obecnie na terenie dawnej wsi rośnie młody las, a gdzieniegdzie można jeszcze odnaleźć ślady dawnej zabudowy.
+
Najstarsze informacje pochodzą z [[XVIII wiek]]u i mówią o istnieniu wsi z dwoma budynkami mieszkalnymi i karczmą oraz 225 morgami ziemi ornej. W [[1767]] roku dzierżawił to człowiek o nazwisku Busse. Na przestrzeni lat wieś się rozrastała. Na początku [[XIX wiek]]u mieszkały tu 33 osoby, a w roku 1925 liczba wzrosła do 125 mieszkańców. W latach 30-tych XX wieku wieś podupadła, a całkowita zagłada nastąpiła w czasie walk marcowych [[1945]] roku. We wsi nie było ani kościoła, ani szkoły - najbliższe znajdowały się w Arnimswalde ([[Załom]]). Po wojnie pozostałości zabudowań zostały rozebrane na cegły, przeznaczone na odbudowę Warszawy. Obecnie na terenie dawnej wsi rośnie młody las, a gdzieniegdzie można jeszcze odnaleźć ślady dawnej zabudowy.
  
Nazwa Rzęśnica jest dziś stosowana dla nazwania węzła drogowego na „Berlince”. Na wschód od węzła, umiejscowiony jest Drogowy Odcinek Lotniskowy "Kliniska" o długości 2000 metrów.
+
Nazwa Rzęśnica jest dziś stosowana dla nazwania węzła drogowego na „Berlince”. Na wschód od węzła, umiejscowiony jest Drogowy Odcinek Lotniskowy "Kliniska" o długości 2 000 metrów.
 
== Źródło ==
 
== Źródło ==
 
* [http://www.prawobrzeze.eu/index.php/topic,1119.0.html prawobrzeze.eu (Slazmi)]
 
* [http://www.prawobrzeze.eu/index.php/topic,1119.0.html prawobrzeze.eu (Slazmi)]

Wersja z 12:59, 12 maj 2012

Rzęśnica
Rzęśnica
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Nazwa niemiecka Hornskrug
Dzielnica Prawobrzeże

Rzęśnica (niem. Hornskrug) - do 1945 roku wieś, obecnie niezamieszkała część miasta Prawobrzeża w pobliżu Załomia (Arnimswalde).

Najstarsze informacje pochodzą z XVIII wieku i mówią o istnieniu wsi z dwoma budynkami mieszkalnymi i karczmą oraz 225 morgami ziemi ornej. W 1767 roku dzierżawił to człowiek o nazwisku Busse. Na przestrzeni lat wieś się rozrastała. Na początku XIX wieku mieszkały tu 33 osoby, a w roku 1925 liczba wzrosła do 125 mieszkańców. W latach 30-tych XX wieku wieś podupadła, a całkowita zagłada nastąpiła w czasie walk marcowych 1945 roku. We wsi nie było ani kościoła, ani szkoły - najbliższe znajdowały się w Arnimswalde (Załom). Po wojnie pozostałości zabudowań zostały rozebrane na cegły, przeznaczone na odbudowę Warszawy. Obecnie na terenie dawnej wsi rośnie młody las, a gdzieniegdzie można jeszcze odnaleźć ślady dawnej zabudowy.

Nazwa Rzęśnica jest dziś stosowana dla nazwania węzła drogowego na „Berlince”. Na wschód od węzła, umiejscowiony jest Drogowy Odcinek Lotniskowy "Kliniska" o długości 2 000 metrów.

Źródło

Linki zewnętrzne