Walther Hartmann

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 17:49, 23 paź 2017 autorstwa Ela (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{WEdycji}} {{Osoba infobox |osoba= Walther Hartmann |grafika_osoba= |grafika_opis= |funkcja= profesor gimnazjalny |urodziny_data= 20 czerwca 1883 |urodziny_miejsce= B...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Walther Hartmann
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 20 czerwca 1883
Miejsce urodzenia Bącznik
Data śmierci 4 listopada 1914
Miejsce śmierci Wytschaete (Belgia)
Lata działalności 1911-1914
Narodowość niemiecka


Walther Hartmann (1883- ) – niemiecki profesor gimnazjalny.

Walther Hartmann urodził się 20 czerwca 1883 roku w Bączniku (Dieckmühl) jako syn miejskiego leśnika. Uczęszczał do Gimnazjum Realnego przy ul. Schillera (Schiller-Realgymnasium) w Szczecinie, które ukończyło po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 22 września 1902 roku. Studiował matematykę i nauki przyrodnicze na uniwersytecie w Berlinie, Monachium i Halle. W roku 1906 przystąpił do egzaminu nauczycielskiego uzyskując kwalifikacje do nauczania gimnastyki i udzielania lekcji pływania. 24 grudnia 1907 roku złożył w Halle egzamin doktorski broniąc dysertacji „Das Zeeman-Phänomen im sichtbaren Spektrum von Kupfer, Eisen und Chrom”. 30 maja 1908 zdał egzamin państwowy, który uprawniał go do prowadzenia lekcji matematyki, fizyki i propedeutyki. Od 1 kwietnia 1908 roku do 1 kwietnia 1909 roku piastował stanowisko asystenta Physikalischen Institut der Universität w Halle. 1 kwietnia 1909 roku rozpoczął roczne seminarium w Gimnazjum Fundacji Mariackiej (Königl. Marienstifts-Gymnasium), zaś roczny okres próbny odbył również w Szczecinie w Gimnazjum im. Bismarcka (Bismarck-Oberrealschule). Po jego zakończeniu został tam zatrudniony na stałe jako profesor gimnazjalny (Oberlehrer). Powierzono mu nauczanie fizyki, matematyki i gimnastyki.

Hartmann był członkiem Pommersche Philologenverein założonego 8 października 1873 roku.

2 sierpnia 1914 roku został Hartmann powołany do wojska jako Leutnant Regiment w Grenadier-Regiment 2. Ze swoim regimentem podjął ofensywny marsz przez Belgię do Paryża. Uczestniczył w zaciętych walkach w Aisne. Pod Soissons został lekko ranny w nogę odłamkiem szrapnela w nogę. Walczył koło Noyon i Lille.

Walther Hartmann poległ 4 listopada 1914 roku w bitwie pod Wytschaete (Belgia).

==Publikacje== 

• Das Zeeman-Phänomen im sichtbaren Spektrum von Kupfer, Eisen und Chrom”. Halle a. S. 1907 (Diss.).

Biografia

• Jaresbericht der Bismarck-Oberrealschule i. E. zu Stettin. Ostern 1912. Stettin 1912, s. 23.

Linki zewnętrzne

Kwestionariusz osobowy Walthera Hartmann w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung