Wielka Kępa

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 10:47, 19 sie 2013 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „[[Kategoria:Hasła do wyjaśnienia” na „{{werif}}[[Kategoria:Hasła do wyjaśnienia”)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka Kępa
Wielka Kępa
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Nazwa niemiecka Röster Ort
Powierzchnia 1,75
Akwen Przekop Mieleński;
Jezioro Dąbie

Wielka Kępa (niem. Röster Ort) – niezamieszkana wyspa Międzyodrza przy zachodnim brzegu jeziora Dąbie. Administracyjnie leży w Szczecinie w dzielnicy Śródmieście (Międzyodrze-Wyspa Pucka). Południowo-wschodni fragment dawnej wyspy Fette Ort. Po stronie zachodniej od Ostrowa Grabowskiego oddziela ją Przekop Mieleński, po stronie północnej od RadolinaOrli Przesmyk a od południa ogranicza ujściowy odcinek Duńczycy i Duńczyca Zachodnia, za którymi rozciąga się Mieleńska Łąka.

Od strony jeziora Dąbie znajduje się dawne kąpielisko miejskie Plaża Mieleńska natomiast od strony Przekopu Mieleńskiego przystań białej floty, którą niegdyś szczecinianie docierali na wyspę. Od 1995 wyspę dzierżawi prywatna firma. Plany[1] magistratu zakładały ponowne uruchomienie kąpieliska w 2009 roku.

Przypisy


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego