Wyspa Pucka

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 23:29, 24 lis 2010 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (1 wersja)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Wyspa Pucka
Wyspa Pucka
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Nazwa niemiecka Vorbruch
Akwen


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.

Geolokalizacja: 53,24

Wyspa Pucka (niem.Vorbruch) – wyspa rzeczna w Szczecinie na Międzyodrzu. Administracyjnie leży w dzielnicy Śródmieście i daje nazwę osiedlu Międzyodrze-Wyspa Pucka.

Otoczona jest wodami Przekopu Parnickiego, Odry Zachodniej, Regaliczki, Jeziora Portowego i Kanału Rybnego. Powstała przez wykopanie Kanału Rybnego i Jeziora Portowego w zachodniej części Zaleskich Łęgów. Na zachodzie Przekop Parnicki oddziela ją od Wyspy Zielonej. Drogowy most nad Kanałem Rybnym (zlokalizowany w północnej części) jest jedynym prowadzącym na wyspę. Co prawda na południu wyspy istnieje jeszcze drugie połączenie ze stałym lądemGeolokalizacja: 53,23 , jednak powstało ono przez zasypanie fragmentu Regaliczki w miejscu, gdzie oddzielała się ona od Odry Zachodniej i utworzenie grobli.

Przed rozpoczęciem II wojny światowej na wyspie powstało osiedle mieszkaniowe ze szkołą i kaplicąGaleria fotografii przedwojennej Wyspy Puckiej w Portalu Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl. Wyspa zajęta jest głównie przez ogrody działkowe w północnej części – pozostała część wyspy to nieużytki, mokradła i trzcinowiska.

Komunikacja zbiorowa z resztą miasta zapewniona jest od 10 lutego 1968 – uruchomiona została wówczas linia M (bądź MB) obsługiwana przez mikrobusy marki Nysa. 30 maja 1981 Nysy zostały zastąpione Jelczami 080 a numer linii zmieniono na obowiązujący do dziś – [nr 52. Ostatnia zmiana zaszła 11 maja 1984 roku, kiedy to autobusy zaczęły jeździć na wydłużonej trasie do oddalonej o 800 metrów nowej pętli przy ul. MarynarskiejEncyklopedia Szczecińskiej Komunikacji – Linia 52: Tkacka-Wyspa Pucka.

Przypisy