Aleksander Kaczocha – Józefski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksander Kaczocha – Józefski właściwie Aleksander Józef Kaczocha
Pełnomocnik Rządu na Okręg Pomorze Zachodnie
brak zdjecia
Aleksander Kaczocha (1948)
Data urodzenia 1906
Data śmierci 1977
Narodowość polska
Pseudonim "Józefski"


Aleksander Kaczocha – Józefski właściwie: Aleksander Józef Kaczocha (1906 - 1977) – członek ruchu oporu na kielecczyźnie, członek zarządu Stronnictwa Ludowego, wiceminister, poseł na Sejm (1947 - 1952[1], pierwszy Pełnomocnik Rządu na Okręg Pomorze Zachodnie (od 14 marca 1945 do 11 kwietnia 1945)[2].

Życiorys

Urodził się w 1906 roku.

W 1934 pełnił funkcję kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej w ciesękach, gm. Cisów,pow. Kielecki[3].

W okresie II wojny światowej działał jako nauczyciel tajnego nauczania w województwie kieleckim [4].

Po wojnie, w marcu i kwietniu 1945, przygotowywał i organizował biuro pełnomocnika rządu w Warszawie i Poznaniu - werbował przyszłych kierowników różnych urzędów szczecińskich. Po awansie na wiceministra ds. administracji Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej przekazał obowiązki Leonardowi Borkowiczowi. Nigdy nie dojechał do Szczecina – być może ministerialny awans „zawdzięczał” niechęci PPR-owców do zarządzania Pomorzem Zachodnim przez członka PSL[5].

6 września 1945 brał udział, jako delegat władz naczelnych SL, w okręgowej konferencji działaczy ludowych w Koszalinie [6].

W 1948 roku reprezentuje związek Spółdzielni „SPOŁEM” w zarządzie Zakładów Wytwórczych Związku Spółdzielni Spożywców Rzeczypospolitej Polskiej we Włocławku[7].

Aleksander Kaczocha i inni (1948).

W Sejmie Ustawodawczym kadencji 1947 – 1952, z ramienia Stronnictwa Ludowego, jako „Józef Aleksander Kaczocha”, pracował w komisjach sejmowych: Prawniczej i Regulaminowej; Przemysłowej; Spółdzielczości, Aprowizacji i Handlu;Morskiej i Handlu Zagranicznego.

Zmarł w 1977 roku.

Publikacje

  • Aleksander Kaczocha: Polityka przywódców SL Roch w czasie okupacji hitlerowskiej. W: Zygmunt Hemmerling (red.): Ruch ludowy na Ziemiach Zachodnich i Północnych w Polsce Ludowej. Materiały sesji popularnonaukowej w Koszalinie zorganizowanej przez Zakład Historii Ruchu Ludowego przy NK ZSL, przy współudziale komisji historycznych WK ZSL w Gdańsku, Koszalinie, Olsztynie, Opolu, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze w dniach 13-14 listopada 1970 roku. Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1972[8]
Ruch Ludowy na Ziemiach Zachodnich i Północnych (okładka)

PrzypisyPoprzednik
500px-Herb Polski.svg.png Pełnomocnik rządu
1945
500px-Herb Polski.svg.png Następca
Leonard BorkowiczIES64.png
Autor opracowania: Wojciech Banaszak
200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego