Anna Zaradny

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Zaradny
saksofonistka, improwizatorka, kompozytorka
brak zdjecia
Anna Zaradny
Data urodzenia 1977
Miejsce urodzenia Szczecin
Narodowość polska
Laureat1.png

Anna Zaradny – saksofonistka, improwizatorka, kompozytorka. Laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina (wspólnie z Robertem Piotrowiczem) w 2008 r.

Życiorys artystyczny

Anna Zaradny urodziła się w 1977 r. w Szczecinie. Studiowała dyrygenturę i teorię muzyki w szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu. Fascynuje ją muzyka improwizowana i eksperymentalna, na tym polu poszukuje indywidualnych środków wyrazu, posługując się technikami rozszerzonymi i wielogłosowością w grze na saksofonie oraz laptopową elektroniką, która stała się jej drugim instrumentem i narzędziem kompozytorskim. Współorganizatorka (wspólnie z Robertem Piotrowiczem) i kuratorka Musica Genera Festival (pierwsza edycja miała miejsce w 2002 r. w Szczecinie) uznawanego za największy w Polsce i ważny w skali europejskiej międzynarodowy festiwal muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Odbywał się on w różnych miejscach Szczecina, m. in. w Teatrze Kana, Operze za Zamku oraz starej rzeźni na Łasztowni. Piotrowicz i Zaradny zorganizowali ok. 150 koncertów wielu znanych postaci szeroko pojmowanej muzyki improwizowanej i elektronicznej.
Anna Zaradny regularnie występuje w Europie i USA. Grała na wielu festiwalach, m.in. Aux Pole'n, ParthenayNPAI, Terra Polska, Art Rythmic Depot, Muzyka z Mózgu, Audio Art. Współpracowała z takimi muzykami, jak: Burkhard Stangl, Zbigniew Karkowski, Tony Buck, John Butcher, Jacek Majewski, Joe Williamson, John Hegre, Otomo Yoshihide, Werner Dafeldecker, Kasper Toeplitz, Martin Klapper, Boris Hauf, Scot Rosenberg, Sophie Agnel, Martin Siewert, Jean Pallandre, Ute Volker, Ingar Zach, Kaffe Matthews, Robert Piotrowicz i inni.
Artystka angażuje się w projekty multimedialne, m.in. artystyczny obraz „Homage” o Szczecinie oraz projekt-instalacja „Zmartwychwstanie” poświęcony zabytkowej architekturze byłej rzeźni miejskiej. Na początku 2005 r. na zaproszenie instytutu Fünf Haus była rezydentką w Museum Quartire w Wiedniu, gdzie rozpoczęła pracę nad nasyconym abstrakcją projektem z autorskimi zdjęciami i specjalnie do tego celu skomponowaną muzyką. Kontynuacja współpracy na wiedeńskim gruncie, a także współpracy z wiedeńskim gitarzystą i kompozytorem Burkhardem Stanglem był udział Zaradny w rocznicowym projekcie „Summe von Nullen” opartym na współistnieniu muzyki i literatury.
Od 2004 r. artystka współpracuje także z offowymi teatrami - napisała muzykę do dwóch spektakli teatru Karton. W 2006 r. rozpoczęła współpracę z warszawskimi teatrami (Teatrem Usta Usta / 2xu) i reżyserem Marcinem Liberem komponując muzykę do spektakli „Śmierć Człowieka Wiewiórki” i „Bóg/Honor/Ojczyzna: Katarzyna Medycejska”. Jest również autorką muzyki do spektaklu „Peer Gynt” w reż. Pawła Miśkiewicza.
Obecnie Anna Zaradny mieszka i pracuje w Warszawie.

ŹródłoIES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny