Anton Dohrn

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anton Dohrn
brak zdjecia
Data urodzenia 29 grudnia 1840
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 26 września 1909
Miejsce śmierci Monachium
Narodowość niemiecka


Anton Dohrn (1840-1909) - niemiecki przyrodnik, entomolog, darwinista, założyciel stacji zoologicznej w Neapolu.

Życiorys

Urodził się w Szczecinie jako najmłodszy z czwórki dzieci: Carla Augusta Dohrna i jego żony Adelheit z domu Dietrich. Anton podobnie jak ojciec i dziadek odziedziczył zainteresowanie nauką a szczególnie entomologią oraz muzyką i literaturą. Przyjaźnili się się z wieloma znaczącymi osobistościami, a jedną z nich był Feliks Mendelssohn-Bartholdy, wybitny niemiecki kompozytor, pianista i organista (był ojcem chrzestnym Antona).

Na świadectwie maturalnym Antona ze szczecińskiego gimnazjum widniała taka uwaga: „w wielu przedmiotach, szczególnie w matematyce jego dążenie do wiedzy było ponad przeciętne”. Już wtedy miał on swój udział w publikacjach ukazujących się na łamach szczecińskiego czasopisma entomologicznego.

Po maturze studiował nauki przyrodnicze w Królewcu, Bonn, Berlinie (praca promocyjna) i Jenie (habilitacja). W międzyczasie odbył dobrowolną, roczną służbę wojskową w lekkiej kawalerii Königshusaren (od października 1860 r.) w Bonn.

Dohrn promował się pracą „Anatomia tarczówki rudonogiej” w Berlinie, tytuł doktora uzyskał w 1865 roku we Wrocławiu, a habilitował się w Jenie w roku 1868 pracą pod tytułem „Studia entomologii i genealogii stawonogów”.

W Jenie w latach 1868-1879 uzyskał również tytuł docenta zoologii.

Zimę 1868/69 spędził nad badaniami naukowymi we włoskiej Mesynie, gdzie zaprzyjaźnił się z polską rodziną Baranowskich, która emigrowała tu z powodu represji, jakie dotknęły Grzegorza Baranowskiego po upadku powstania w 1863 r. Inne źródła podają, że von Baranowski był rosyjskim (zapewne z racji zaborów) radcą stanu, który wyemigrował do Włoch.

Niedługo potem, 3 czerwca 1874 roku, ożenił się z córką Grzegorza, Marią Baranowską (1855-1918), z którą miał 5. dzieci:

  • Boguslav (1875-1960)
  • Catharina (1876-1877)
  • Wolfgang (1878-1914), zginął na skutek wypadku na nartach w Alpach.
  • Reinhard (1880-1962), po śmierci ojca został dyrektorem Zoologicznej Stacji Badawczej w Neapolu.
  • Harald (1885-1945), rozstrzelany przez SS-Komando 29 kwietnia w Monachium.

Praca naukowa

Anton Dohrn zajmował się entomologią. Jego badania naukowe ukierunkowane były na kręgowce żyjące w morzach i oceanach. Był zwolennikiem i badaczem teorii darwinizmu u kręgowców – przyjaźnił się z Karolem Darwinem i Ernestem Haeckelem, i to oni go zaintrygowali swoimi teoriami.

W roku 1870 rozpoczął rozmowy i dyskusję celem utworzenia oraz budowy zoologicznej stacji badawczej w Neapolu (rozmowy w związku z wybuchem wojny musiały zostać niestety przerwane).

Ciekawostką jest książka, w której opublikowano 41 wysłanych i niewysłanych listów – dyskusji które prowadzili Anton Dohrn i wybitny naukowiec Karl Ernst von Baer (1792-1876). Jeden z nich był nadany w Klęskowie (niem. Hökendorf) w dniu 8 lipca 1875 (pozostałe miejsca to głównie Szczecin).

Po pokojowym rozejmie Dohrn powrócił do Neapolu, gdzie po długich staraniach w roku 1872 zaczęto budowę stacji. Oficjalne otwarcie miało miejsce w kwietniu 1874. Stacja badawcza była i jest dostępna dla oglądających, ale głównym jej celem były badania nad morskimi kręgowcami. Można tam oglądać nie tylko zebrane okazy zwierząt - atrakcją jest ponadto akwarium.

Anton Dohrn prowadził badania na zwierzętami, pisał artykuły i samodzielne prace naukowe, udoskonalał i powiększał swoje dzieło, tworząc w końcu nowoczesną stację badawczą, która obecnie jest najstarszą tego typu działającą stacją na świecie. Największym dziełem Antona jest praca „Studia nad prehistorycznymi kręgowcami”, która zawiera przełomowe hipotezy min. dotyczące pochodzenia kręgowców z poruszających się na brzuchu pierścienic oraz przeobrażenia się brzucha na dwie części: brzuch i plecy.

Pomysłem Antona była również budowa zdatnego do żeglugi statku z laboratoriami i pełną infrastrukturą, umożliwiającą długie podróże dla różnych naukowców. Statek miał być częścią stacji zoologicznej w Neapolu.

Pomysł ten zrealizował dopiero jego syn, Reinhard w roku 1913. Na skutek wybuchu wojny statek o imieniu „Anton Dohrn” został zarekwirowany i nigdy go już nie odzyskano.

Wszystkie prace Dohrna odbiły się dużym echem nie tylko wśród naukowców, miał on również duże poparcie u ówczesnego księcia, a później cesarza Fryderyka, jak i u barona Savarese - ówczesnego Majorarität państwa przydzielonego do Neapolu. Odkrytą na Atlantyku, przez samego dyrektora instytutu, wyspę wulkaniczną nazwano na cześć naukowca „Anton Dohrn Seamount” (lub Anton-Dohrn-Kuppe).

Bibliografia

  • Hofmeister A., Randt E., Wehrmann M., Pommersche Lebensbilder, Bd.1. Pommern des 19. und 20. Jahrhunderts. Stettin 1934.
  • Heuss T., Dohrn, Anton Felix w: Neue Deutsche Biographie. Herausgegeben von der Historischen Kommission bei der Bayerischen Akademie der Wissenschaften. Vierter Band Dittel-Falck. Duncker & Humblot/ Berlin 1959.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bielecka