Berger Campe

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Berger Campe
drukarz
Data urodzenia nieznana
Data śmierci 1685
Miejsce śmierci Kołobrzeg
Lata działalności 1671-1685
Narodowość szwedzka


Berger Campe (Kampe) (zm. 1685) - drukarz, działał w Stargardzie w latach 1671-1675, 1677-1683 oraz w Kołobrzegu w latach 1675-1677, 1683-1685.

Życiorys

Berger Campe pochodził ze Szwecji. Wiadomo, że do Stargardu przybył z Frankfurtu nad Odrą. 14 sierpnia 1671 roku został powołany na stanowisko drukarza rządowego w tym mieście, gdzie swoją siedzibę miał od 1669 roku rząd i rada krajowa po opuszczeniu Kołobrzegu.

Campe na początku swej działalności otrzymał określone przywileje od władz. Zapewniono mu mieszkanie, płacę w wysokości 30 talarów rocznie, zwolnienie od cła na artykuły potrzebne do prowadzenia drukarni i zwolnienie z obciążeń na rzecz miasta. Otrzymał też pozwolenie na działalność księgarską obejmującą handel książką oprawną i nieoprawną. Zwieńczeniem było nadanie mu tytułu drukarza rządu brandenburskiego (Churfürstlich Brandenburgischen Regierungstypograph), który uczynił z drukarza monopolistę na terenie całego Pomorza Tylnego. Z czasem stało się to zarzewiem konfliktu z kołobrzeską drukarnią miejską. W 1675 roku Campe na rozkaz władz przeniósł swój warsztat ze Stargardu do Kołobrzegu gdyż miasto to już od roku było ponownie siedzibą rządu. Na miejscu drukarz podjął starania mające ugruntować jego pozycję, a doprowadzić do zamknięcia konkurencyjnej oficyny, działającej pod kuratelą rady miasta. Ta jednak wystarała się o potwierdzenie praw do posiadania i prowadzenia drukarni (23 kwietnia 1675).

Po dwóch latach działalności w Kołobrzegu rząd ponownie zmienił swą siedzibę powróciwszy do Stargardu, a wraz z nim i Berger Campe. Prowadził tu swój warsztat do roku 1683 kiedy to przeniósł się do Kołobrzegu. Nie zaprzestał działalności na szkodę tutejszej drukarni. Przeciwnie, wystarał się o nakaz zamknięcia oficyny, którego jednak nie udało się zrealizować.

W 1685 roku drukarz zmarł nie doprowadziwszy do rozstrzygnięcia sporów z kołobrzeską oficyną.

Berger Campe drukował głównie rozporządzenia na potrzeby brandenburskiego rządu oraz druki okolicznościowe dotyczące ślubów i pogrzebów mieszkańców Stargardu i Kołobrzegu.

Żoną drukarza była Eva Catharina Koltzhorn.

Bibliografia

  • Immanuel Friedrich Levezow. Fortsetzung der Geschichte der Buchdrukkerkunst in Pommern, insbesondere in den Städten Greiphswald, Colberg, Stralsund und Stargard [...]. Stettin, Effenbart, [1779]. s.7.
  • Gottlieb Mohnike. Die Geschichte der Buchdruckerkunst in Pommern. Stettin, 1840. s.40-41.
  • Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, T. 4: Pomorze. Oprac. A. Kawecka-Gryczowa i K. Korotajowa. Wrocław, Kraków, 1962. s. 470-471.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko