Biblioteka Publiczna Gminy Mielno

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biblioteka Publiczna Gminy Mielno
[[Grafika:{{{biblioteka_grafika}}}|240px|Biblioteka Publiczna Gminy Mielno]]
{{{grafika_opis}}}
Rok założenia 1962
Rodzaj biblioteki publiczna
Miejscowość Mielno
Adres ul. Chrobrego 13
76-034 Mielno
Strona internetowa biblioteki.

Biblioteka Publiczna Gminy Mielno

Siedzibą biblioteki głównej jest piętrowa poniemiecka willa, powierzchnia wynosi 89 m². Liczba miejsc dla czytelników: 22. Biblioteka posiada 10 komputerów. W lokalu znajduje się wypożyczalnia, kącik czytelniany i internetowy. Wejście do budynku przystosowane jest dla osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózku inwalidzkim. Ostatnia modernizacja lokalu miała miejsce w 2011 roku.
Tel. 94-318-92-51,
email: bpmielno@op.pl

Biblioteka jest otwarta przez 4 dni w tygodniu w godzinach: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 10.00-17.00.

Księgozbiór

Biblioteka użytkuje komputerowy program biblioteczny MAK+. 100% księgozbioru jest wpisane do bazy komputerowej i wynosi 20700 woluminów (stan na 31.12.13). Ponadto biblioteka prenumeruje 23 tytuły czasopism bieżących.

Działalność

Poza podstawową działalnością biblioteka prowadzi ciekawe formy pracy, np. cykliczne spotkania z przedszkolakami (raz w miesiącu), szkolenia z obsługi komputera dla seniorów, współpracuje też z różnymi instytucjami, jak: szkoła podstawowa i gimnazjum w Mielnie, przedszkole w Mielnie, świetlica socjoterapeutyczna w Gąskach, "Rybacówka" w Unieściu, szkoła podstawowa w Sarbinowie. Warto zaznaczyć, że biblioteka zaspokaja potrzeby czytelnicze mieszkańców gminy oraz turystów licznie przybywających do nadmorskich miejscowości w okresie wakacji letnich i ferii zimowych. Biblioteka zatrudnia 4 pracowników[1].

Filia

Biblioteka Publiczna Gminy Mielno posiada filię w Sarbinowie, która znajduje się na II piętrze budynku współużytkowanego z innymi instytucjami. Powierzchnia filii wynosi 87 m², wypożyczalnia i czytelnia znajdują się w osobnych pomieszczeniach. Poza tym Biblioteka Publiczna Gminy Mielno posiada 3 sezonowe punkty biblioteczne na koloniach[2].

Historia

Rok 1962 uznano za rok założenia biblioteki w Mielnie. Nie zachowały się żadne dokumenty potwierdzające ten fakt, tylko krótki wpis w informatorze. Trzy lata później w sąsiedztwie budynku Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej ustawiono pawilon biblioteczny, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 8 czerwca 1965 roku. W nowym pomieszczeniu kierownik biblioteki Artur Tobiasz miał możliwość estetycznego urządzenia wypożyczalni i czytelni, zakupiono nowy sprzęt i wyposażenie. Kolejne lata upływały na ciężkiej pracy nad zaspokojeniem potrzeb czytelniczych wzrastającej liczby mieszkańców. Kiedy wybudowano nowy budynek dla Urzędu Gminy, stary przekazano na siedzibę biblioteki. Po przeprowadzonym remoncie w lipcu 1979 roku biblioteka udostępniła swój księgozbiór w nowej siedzibie przy ulicy Chrobrego. Rozpoczęła się wówczas właściwa biblioteczna praca, polegająca na zakupie, opracowaniu i udostępnianiu materiałów bibliotecznych. w międzyczasie (1966 rok) uruchomiono filię biblioteczną w Sarbinowie, czynną trzy razy w tygodniu.

15 grudnia 1982 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Mielno nastąpiło odsłonięcie tablicy i nadanie imienia Marii Stefanii Bohuszewiczówny. Patronka biblioteki to młoda nauczycielka, działaczka polskiego ruchu robotniczego, żarliwa rewolucjonistka, wybitna polska przywódczyni polityczna. Wyrokiem carskiego rozporządzenia znalazła się w grupie zesłanej na katorgę. Zmarła w drodze na Syberię w wieku 22 lat. Do chwili obecnej zachowały się sprawozdania roczne, niektóre sprawozdania miesięczne, dowody przydziału książek i niektóre rejestry czytelników z tamtego okresu[3]

Przypisy

  1. Zychowicz, Małgorzata, Informacje zbierane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego.
  2. Zychowicz, Małgorzata. Protokół wizytacji Biblioteki Publicznej Gminy Mielno z dn. 25.11.2011
  3. http://www.biblioteka.mielno.pl/o-bibliotece/historia [online]. [Przeglądany 10 czerwca 2013].


Bibliografia

  • Zychowicz, Małgorzata. Informacje zbierane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego.
  • Zychowicz, Małgorzata. Protokół wizytacji Biblioteki Publicznej Gminy Mielno z dn. 25.11.2011

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Magdalena Młynarczyk