Carl Friedrich Vangerow

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carl Friedrich Vangerow
urzędnik
Data urodzenia 26 grudnia 1723
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 4 stycznia 1750
Miejsce śmierci Stargard
Narodowość niemiecka


Carl Friedrich Vangerow (Karl Friedrich Vangerow) (1723-1750) - urzędnik, fundator szkoły realnej w Stargardzie Vangerowsche Realschule.


Życiorys

Carl Friedrich Vangerow urodził się w 26 grudnia 1723 roku w Szczecinie w rodzinie Friedricha Vangerowa, urzędnika państwowego (Kriegs- und Domänenrath) i Barbary Charlotty Müller, która była córką znanego szczecińskiego lekarza Bonaventury Müllera. Zmarła ona kiedy syn miał zaledwie 3 lata. Opiekę nad nim sprawowały babcie.

Odebrał edukację domową, najpierw pod okiem dziadka pastora Löpera w Stralsundzie, a następnie rektora szkoły miejskiej w Stargardzie, Büttnera. W 1741 udał się na studia prawnicze na uniwersytet w Halle i w Lipsku. Naukę zakończył w 1744 roku.

W 1746 roku objął stanowisko urzędnicze przy radzie królewskiej w Szczecinie (Kriegs- und Domänenrath). Po kilku latach, z powodu złego stanu zdrowia zrezygnował z pełnionej funkcji.

Zmarł 4 stycznia 1750 roku w Stargardzie.

W grudniu 1749 roku sporządził testament, na mocy którego przekazał swój dom i kwotę 1000 talarów na założenie i wyposażenie szkoły w Stargardzie. Pieniądze miały zostać przeznaczone na zakup odpowiedniego księgozbioru, pomocy naukowych i uposażenie nauczycieli. Kilka lat po śmierci Vangerowa, w roku 1756 wydano w Berlinie królewski reskrypt potwierdzający wolę fundatora. Placówka zorganizowana miała być na wzór berlińskiej Heckerschen Realschule (Ökonomisch-mathematische Realschule) kładącej nacisk na wiedzę praktyczną wykorzystywaną w gospodarce, handlu i rzemiośle, a nieprzeznaczonej dla młodzieży planującej studia wyższe.

Na czele stargardzkiej placówki stanął Andreas Peter Hecker, archidiakon z kościoła Mariackiego, prywatnie brat założyciela berlińskiej szkoły.

Szkoła funkcjonowała do roku 1812 kiedy to zadecydowano o połączeniu trzech stargardzkich placówek: Rathschule, Realschule i Collegium Groeningianum w jedną instytucję pod nazwą Königliches und Gröningsches Stadtgymnasium.

Bibliografia

  • Hecker, Andreas Peter. Lebenslauf des sel. Herrn Kriegsraths Vangerow, Stifters der in Stargard angelegten Real-Schule..., Stettin, 1760.
  • Gotthilf Samuel Falbe.Geschichte des Gymnasiums und der Schulanstalten zu Stargard nebst den beiden Testamenten des hochverdienten Bürgermeisters Gröning, milden Stifters des hiesigen Gymnasiums. Stargard: Hendess, 1831.
  • Vangerow, Karl Friedrich W: ADB [online]. [Przegladany 23 września 2016].
  • Karl Friedrich Vangerow W: Wikipedia.de [online]. [Przegladany 23 września 2016].

Linki zewnętrzne


Zobacz też
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko