Chojnówka

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chojnówka
Chojnówka
Chojnówka przy Szwedzkim Młynie
Uchodzi do Cegielinka (Regalica)
Nazwa niemiecka Neun Spring Bach, Mühlbach
Lokalizacja źródła Oczko Marzanny
Długość 6

Chojnówka (niem. Neun Spring Bach, Mühlbach) – strumień, prawy dopływ Cegielinki. Płynie przez Puszczę Bukową.

Strumień bierze początek w stawie Oczko Marzanny, płynie ku północy na dnie malowniczego wąwozu przecinającego bogato urzeźbioną morenę czołową w obrębie rezerwatu przyrody Bukowe Zdroje. Po obu brzegach pięknie wykształcone płaty zespołu łęgu jesionowego zdominowanego przez jesion wyniosły z udziałem olszy czarnej, sporadyczną domieszką wiązu szypułkowego i buka. Gęsty podszyt tworzą krzewy trzmieliny zwyczajnej, głogu jednoszyjkowego, derenia świdwy jak i nalot jesionu, wiązu, olszy, dębu, jaworu i grabu. W warstwie ziół najliczniejsze są zachodnie gatunki roślin: turzyca zgrzebłowata, stokłosa gałęzista i przytulia leśna. W zaroślach nadbrzeżnych gnieździ się wiele ptaków, w tym rzadko spotykane.

Na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” na całym odcinku, Chojnówka przepływa przez rezerwat przyrody „Bukowe Zdroje”. Strumień płynie przez uroczysko Szwedzki Młyn oraz obok pomnikowego Szwedzkiego Kamienia. Przyjmuje z prawego brzegu kolejno: Jelonkę, Wyciek, Leniwkę, Diabelnicę oraz Stronię z Grodarzem. Krytym kanałem przepływa przez Zdroje i uchodzi do Cegielinki, odnogi Regalicy[1].

Przypisy

  1. Wojciech Lipniacki: Knieja Bukowa pod Szczecinem. Przewodnik. Warszawa: Zakład Wydawniczo-Propagandowy PTTK, 1981, ss. 31-32. 


Linki zewnętrzne