Cmentarz przykościelny (Bądkowo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przykościelny w Bądkowie
Cmentarz przykościelny w Bądkowie
Nazwa niemiecka Friedhof Bandekow
Adres Bądkowo, 72-310
Wyznanie ewangelickie
Stan obecny nieczynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]


Cmentarz ewangelicki przykościelny w Bądkowie – nieczynny.


Historia

Późnogotycki kościół w Bądkowie został wybudowany w centrum wsi w XVI w. i przynajmniej od tego czasu funkcjonował w przestrzeni wokół kościoła cmentarz. Działka kościelna o nieregularnym kształcie otoczona została kamiennym murem pełniącym jednocześnie rolę muru oporowego.[1]

Nekropolia przykościelna zajmująca powierzchnię 0,15ha była czynna jeszcze w pierwszych latach XX w.[2], gdyż śródpolny cmentarz dla wsi został założony prawdopodobnie dopiero po I wojnie światowej.

Ostatnie pochówki odbyły się w 1944 r. Nekropolia została zamknięta na wniosek władz gromadzkich z 1959 r., które odnotowały, że mogiły i nagrobki były zaniedbane.[3]

Obecnie teren nekropolii jest splantowany. Nie zachowały się żadne historyczne nagrobki.

Przypisy

  1. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa – Kościół rzymsko-katolicki filialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, oprac. B. Szerniewicz, 1998.
  2. Na mapie z 1902 r. cmentarz w Bądkowie nie został jeszcze odnotowany. Zobacz: Meßtischblatt, sekcja 2157,Plathe.
  3. Archiwum Państwowe w Szczecinie, zespół Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie (dalej PWRN), sygn. 4161, Protokół spisany w dniu 17 czerwca 1959 r. w sprawie zamknięcia cmentarzy nieczynnych na terenie gromady Modlimowo we wsiach: Modlimowo – 2 cmentarze, Dąbie – 1 cmentarz, Gostyń – 2 cmentarze, Bądkowo – 1 cmentarz, k. 32-33.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak