Erich Wiesner

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erich Wiesner
Burmistrz Szczecina
brak zdjecia
Poszukujemy zdjęcia tej osoby: pomóż
Data urodzenia 17 kwietnia 1897
Miejsce urodzenia Weimar
Data śmierci 16 października 1968
Miejsce śmierci Schwerin
Narodowość niemiecka


Erich Wiesner (1897-1968) – niemiecki polityk i działacz samorządowy, członek Komunistycznej Partii Niemiec (KPD), ostatni burmistrz Szczecina

Życiorys

Erich Wiesner urodził się 17 kwietnia 1897 roku w Weimarze. Z zawodu był drukarzem. W 1914 roku wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (Sozialdemokratische Partei Deutschlands), a od 1919 roku członkiem Komunistycznej Partii Niemiec (Kommunistische Partei Deutschlands). W 1927 roku wyjechał do Związku Radzieckiego, gdzie został działaczem Kominternu.

W 1930 roku powrócił do Niemiec. Został dziennikarzem komunistycznej gazety „Volkswacht” wydawanej w Szczecinie. Po przejęciu w 1933 roku w Niemczech władzy przez nazistów, działał w podziemiu. Aresztowany za działalność polityczną, został osadzony w obozie pracy w regionie Emsland w Dolnej Saksonii.

Po zajęciu Szczecina przez Armię Czerwoną 26 kwietnia 1945 roku, został mianowany przez wojskowe władze radzieckie burmistrzem niemieckiej części miasta (Dystrykt IV Stettin-Zabelsdorf). Funkcję tę pełnił od 8 maja równolegle z prezydentem polskiej części Piotrem Zarembą – obaj podlegali wojskowemu komendantowi miasta, pułkownikowi Armii Czerwonej Aleksiejowi Fiedotowowi. Stanowisko burmistrza sprawował do 5 lipca 1945 roku, dnia, w którym Szczecin w całości został przekazany Polsce.

Po opuszczeniu Szczecina wyjechał do Schwerinu, gdzie od sierpnia do grudnia 1945 roku piastował stanowisko burmistrza tego miasta. Pełnił też ważne funkcje w Komunistycznej Partii Niemiec, a po jej przekształceniu, w Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands). W latach 1950-1952 był we władzach regionu Güstrow. Od 1952 do 1964 roku był dziennikarzem organu prasowego SED „Schweriner Volkszeitung”.

Zmarł 16 października 1968 w Schwerinie.

200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego