Ewangelickie Centrum Parafialne w Koszalinie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ewangelickie Centrum Parafialne w Koszalinie
brak zdjecia
fragment Kaplicy św. Gertrudy oraz Ewangelickie Centrum Parafialne
Wyznanie ewangelicko-augsburskie
Parafia Parafia Ewangelicko-Augsburska Jezusa Dobrego Pasterza w Koszalinie
Data budowy 2002-2008
Data poświęcenia 17 maja 2008
Architekt Lechosław Czernik, Grażyna Czernik, Iwona Całus
Budulec {{{budulec}}}


Ewangelickie Centrum Parafialne w Koszalinie- nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt zlokalizowany obok kaplicy św. Gertrudy, głównej świątyni luterańskiej w Koszalinie od 1999 roku, przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Jezusa Dobrego Pasterza w Koszalinie. Centrum stanowi główny punk spotkań luterańskiej wspólnoty Koszalina, znajduje się w nim również miejscowa stacja Diakonii.

Historia

28 stycznia 1993 roku konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce podjął uchwałę o powołaniu z dniem 1 lutego parafii w Koszalinie. Zainicjowano tym samym proces budowania wspólnej parafii dla ewangelików polskich i niemieckich mieszkających w Koszalinie i okolicy. Dopiero w 1999 roku władze miasta przekazały parafii kaplicę św. Gertrudy, wcześniej nabożeństwa odbywały się w kaplicy zielonoświątkowców lub baptystów. Jednocześnie, w ramach akcji rewindykacyjnej, parafia otrzymała plac koło kościoła, na którym postanowiono zbudować centrum parafialne. 28 lipca 2002 roku odbyło się uroczyste poświęcono kamienia węgielnego[1]. Projekt obiektu opracował zespół architektów w składzie: Lechosław Czernik, Grażyna Czernik oraz Iwona Całus. Na parterze budynku znajduje się duża kaplica ze specjalnym oszklonym pokojem dla rodziców z małymi dziećmi. Na pierwszym pietrze zaplanowano salę parafialną z zapleczem kuchennym, kancelarię i mieszkanie dla księdza. Na drugim pietrze usytuowane są pokoje gościnne dla 25 osób. W budynku mieści się również stacja Diakonii. Od strony ulicy Połczyńskiej zaprojektowano lokale z przeznaczeniem na wynajem, z niezależnymi wejściami.

Uroczyste poświecenie Centrum Parafialnego miało miejsce 17 maja 2008 roku i zgromadziło wielu szacownych gości zarówno z kraju jak i zagranicy. W uroczystości uczestniczyli m.in.: biskup Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego Janusz Jagucki, biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Michał Warczyński, biskup diecezji wrocławskiej Ryszard Bogusz, biskup Jan Szarek, radcy konsystorza i synodu kościoła oraz duchowni różnych wyznań. Wśród licznych zagranicznych delegacji przybyła biskup Hanoweru Margot Käβmann, oraz goście ze Szwecji i Szwajcarii. Honory gospodarza pełnił ks. Janusz Staszczak, który pełni urząd proboszcza koszalińskiej parafii od swojej ordynacji w 1998 roku[2].

Misja Koszalin

Środowisko luterańskie w Koszalinie realizując społeczne nauczanie Kościoła, uczestniczy aktywnie w życiu miasta realizując oraz inicjując różne projekty i akcje społeczne. Misja Koszalin to:

  • Akcje i projekty stałe lub cykliczne, jak: English Camp – półkolonie biblijno-językowe dla dzieci z Koszalina i regionu, Bibliobus – Autobus Zabawy – projekt aktywizacji dzieci spędzających wakacje z mieście oraz mobilna wystawa o Biblii
  • Twórczy i Aktywni +50 – aktywizacja seniorów, Klub Kobiet
  • Imprezy i wydarzenia kulturalne, jak: Noc Muzeów, koncerty (Ekumeniczny koncert kolęd), wystawy, projekcje filmów
  • przy parafii istnieje Chór ekumeniczny ( 40-osobowa grupa Koszalinian kochających muzykę pod kierownictwem Dyrygent Marii Dąbrowskiej)

Wiele z tych inicjatyw jest realizowana w Centrum Parafialnym. Oprócz tego w Centrum ewangelickim odbywają się systematycznie nabożeństawa w języku polskim i niemieckim, spotkania i imprezy parafialne, spotkania ogólnodostępne, wykłady, warsztaty realizowane we współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami np. CME, UM Koszalin, Open Doors itp.[3]

Przypisy

  1. Poświęcenie kamienia węgielnego pod Centrum Ewangelickie w Koszalinie W: Kościół Ewangelicko - Augsburski (luterański) w Polsce [online]. [Przeglądane 14 listopada 2014]
  2. Below, Jerzy. Ewangelicka warta - poświęcenie Centrum Parafialnego w Koszalinie. W: "Zwiastun", 2008, nr. 11, s. 19.
  3. Misja Koszalin W: Parafia Ewangelicko - Augsburska Jezusa Dobrego Pasterza w Koszalinie [online]. [Przeglądany 14 listopada 2014].
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Przybyło