Flaga Miasta Szczecina

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flaga Miasta Szczecinflaga miejska to płat tkaniny określonego kształtu, z naniesionymi barwami (najczęściej związanymi z polem tarczy herbowej), na którym można umieścić wybrane symbole i znaki, najczęściej godło herbowe „przypisane” do herbu i jego kolorów. Flaga jest znakiem rozpoznawczym i symbolem państwa lub jednostki terytorialnej albo organizacji. Współczesna flaga Szczecina jest prostokątem o stosunku długości do szerokości 2 do 1, składającym się z 6 poziomych, równych pasów, naprzemiennie czerwonych i niebieskich (pierwszy od góry czerwony). W połowie wysokości flagi, w odległości około 1:4 od jej lewego skraju (od strony drzewca), umieszcza się Herb Miasta Szczecin.

Flaga Miasta Szczecin /1996/

Zgodnie ze Statutem Miasta Szczecin flagę Miasta podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedzibę Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych, z okazji uroczystości, świąt i rocznic miejskich oraz w miejscach obrad Rady Miasta, w czasie jej posiedzenia. W czasie wszystkich wydarzeń o charakterze miejskim odbywających się na terenie Miasta flaga ta zachowuje pierwszeństwo przed innymi flagami[1].

Historia

W okresie średniowiecza Szczecin należał do Związku Hanzeatyckiego (niemieckiego) (12781621)[2] i posługiwał się flagą w kolorach czerwono-białym (analogicznie do kolorów Gryfitów): pionowym prostokątem składającym się z dwóch kwadratów, z których górny miał czerwony kwadrat na białym tle, a dolny – biały kwadrat na czerwonym tle.

Flaga Szczecina w okresie przynależności do Związku Hanzeatyckiego /XIV-XVIIw./

Prawdopodobnie po zmianie herbu Szczecina dokonanej przez króla Szwedzkiego w 1660 roku, związanej także ze zmianą tła tarczy herbowej – zmianie uległy barwy flagi miasta, z biało-czerwonej, na czerwono-niebieską. Nie można wykluczyć, że pasy flagi Szczecina inspirowane były pasiastymi flagami oraz banderami Prus i Brandenburgii.

Przypisy

  1. W: Regulamin insygniów miasta – Herb Miasta Szczecina [dostęp: 16.04.2012]
  2. Tadeusz Białecki (red.): Encyklopedia Szczecina, T2 (P-Ż), Wyd. US-Instytut Historii, Szczecin 2000, s.713-714, ISBN 83-87341-45-2

Zobacz teżIES64.png
Autor opracowania: Wojciech Banaszak