Fort Zachodni (Świnoujście)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 53.918911,14.274799

Fort Zachodni w Świnoujściu
Fort Zachodni w Świnoujściu
Lokalizacja ul. Jachtowa 1
72-600 Świnoujście
Data budowy 1856-1861
[ Zobacz Fort Zachodni w Świnoujściu na mapie.]

Fort Zachodni jest częścią Zachodniego Kompleksu Fortecznego usytuowanego na wyspie Uznam. W kompleksie, który niegdyś był osłonięty od zachodu szeroką fosą, zachowały się dwa forty i kilkanaście mniejszych budowli wzniesionych na potrzeby zaplecza potężnej niegdyś twierdzy.

Historia

Najbliżej morza, przy ulicy Jachtowej, zlokalizowany jest Fort Zachodni (wzniesiony w latach 1856-1861), w którym funkcjonuje małe muzeum[1]. Zgromadzono w nim m.in. militaria, mundury, działa, miny morskie i torpedy. Fort wzniesiony jako reduta artyleryjska, następnie rozbudowany do ciężkiej ufortyfikowanej baterii nadbrzeżnej otoczonej wałami i fosą. W czasie I wojny światowej uzbrojony był w działa kalibru 210 mm. W 1962 roku fort został przekazany miastu Świnoujście. Od 2004 roku jest udostępniony do zwiedzania.

Fort Zachodni 2.JPG

Na na północ od fosy fortu znajduje się park, zwany potocznie „bajkowym lasem”. Rosną tu buki, które specjalnie docinano, by ich korony nie przeszkadzały w ostrzale i obserwacji wejścia do portu i zatoki.

W pobliżu fortu zachowało się tzw. laboratorium prochowe (dziś mieści się tam restauracja), a idąc na południe wzdłuż ul. Jachtowej – inne budynki zaplecza XIX-wiecznej twierdzy: podziemna prochownia, w której magazynowano do 660 t prochu, remiza artyleryjska z oryginalnymi pancernymi wrotami oraz potężna brama broniąca zwodzonego mostu, po którym można było wjechać do kompleksu fortecznego.

Oprócz Fortu Zachodniego w zachodniej części Świnoujścia (na Uznamie) zachował się Fort Anioła. Na wschodnim brzegu Świny (na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej jest położony trzeci z zachowanych fortów - Fort Gerharda.

Przypisy

  1. Muzeum Historii Twierdzy Świnoujście

Bibliografia

  • Konieczny, K., Kotla R. 50 cudów Pomorza Zachodniego. Warszawa: Agora, 2012. ISBN 978-83-268-0780-0

Konieczny, K., Pluciński, J., Sikora P. Plażownik zachodni. Warszawa: Agora, 2011. ISBN 978-83-268-0510-3

Linki zewnętrzne

Zobacz teżLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Kinga Konieczny