Gabriel Dahlen

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gabriel Dahlen
drukarz
Data urodzenia nieznana
Miejsce urodzenia Gdańsk
Data śmierci 1716
Lata działalności 1700-1716
Narodowość niemiecka

Gabriel Dahlen (Dahl) (zm. 1716) - drukarz, działał Szczecinie w latach 1700-1716.

Życiorys

Data urodzenia nieznana, zmarł w 1716 roku. Pochodził z Gdańska, był synem Joachima Dahlena, rysownika. Nauki pobierał w rodzinnym mieście i Królewcu. W 1700 roku ożenił się w Szczecinie z Anną Elisabeth Rhete, wdową po drukarzu Friedrichu Ludwigu Rhete. Poprzez mariaż z Rhetową skromny faktor stał się właścicielem oficyny o dużych tradycjach i zaopatrzonej w liczne przywileje. Aby umocnić swoją pozycję i zapewnić ciągłość zleceń w drukarni, Dahlen podjął starania o potwierdzenie owych przywilejów i zdobycie kolejnych. Zabiegi te uwieńczone zostały sukcesem.

Kamienica Gabriela Dahlena, Schuhstraße Nr. 27, 1706

17 listopada 1700 roku władze szwedzkie nadały mu miano drukarza i księgarza rządu szwedzkiego oraz gimnazjalnego Königlich Schwedischen Regierungs- und Gymnasialbuchdruckers und Buchhändlers. Ten tytuł zobowiązywał go do wydawania na swój koszt wszelkich druków urzędowych. Kilka miesięcy później otrzymał na wyłączność gwarancję druku i sprzedaży kalendarzy w Księstwie Pomorskim i na Rugii. Pozytywnie zakończyły się też jego zabiegi o prawo do druku książek na rzecz kościoła oraz gazet. Od 1701 roku, dwa razy w tygodniu, zamieszczał wiadomości z Europy w "Stettinischer Relations-Postilion"[1]. Zdobyte przywileje, zwłaszcza te na druk kalendarzy i gazet, zapewnić miały drukarni stosowne dochody. Jednak przedsiębiorstwo Dahlena zbankrutowało do czego przyczyniły się procesy sądowe z innymi drukarzami a także zła sytuacja ekonomiczna Szczecina, zrujnowanego po wojnach szwedzko-brandenburskich. Po śmierci drukarza spadkobiercy ogłosili upadłość przedsiębiorstwa. Jego nabywcą został Johann Friedrich Spiegel, który uczył się rzemiosła w oficynie Dahlena.

Gabriel Dahlen i Anna Elisabeth Rhete mieli dwóch synów i córkę. Anna Elisabeth zmarła w 1709 roku. Dwa lata później Gabriel Dahlen ożenił się z Ursulą Sophią Kasten.Przypisy

  1. W 1706 r. wychodziła pod nazwą "Pommerscher Relations Postilion", a od 1710 r. jako "Stettinische Ordinaire Post=Zeitung". Po śmierci Dahlena pismo wydawał H.G. Effenbart.

Bibliografia

  • Gottlieb Mohnike. Die Geschichte der Buchdruckerkunst in Pommern. Stettin, 1840. s. 22.
  • Stanisław Siadkowski. Najstarsze drukarnie szczecińskie. W: "Szczecin". 1947, nr 19-20, s. 73-74.
  • Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, T. 4: Pomorze. Oprac. A. Kawecka-Gryczowa i K. Korotajowa. Wrocław, Kraków, 1962. s. 470-473.
  • Meyer, Wilhelm Heinrich. Geschichte der Buchdruckerei und Verlags-Handlung von T. Hessenland in Stettin. [Stettin, 1877]. s. 20-22.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko