Gabriela Cwojdzińska

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gabriela Cwojdzińska
działaczka społeczna, muzyk
brak zdjecia
Data urodzenia 21 lutego 1928
Miejsce urodzenia Poznań
Narodowość polska

Gabriela Cwojdzińska (ur. 1928) - koszalińska działaczka społeczna, muzyk, senator RP I kadencji, działaczka Solidarności, współzałożycielka Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Życiorys

Urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych, od 1938 roku w poznańskim konserwatorium uczyła się gry na fortepianie. Od roku 1943 zaangażowana w działalność kolporterską w ramach Armii Krajowej. Od 1949 roku występowała w chórze Filharmonii Krakowskiej, a od 1955 roku zajmowała się redakcją programów koncertowych (w Łodzi i Krakowie). W 1958 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w specjalności teoria muzyki. W 1964 roku roku wraz z mężem, również muzykiem, Andrzejem Cwojdzińskim przeniosła się do Koszalina, gdzie podjęła pracę jako pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej. Wraz z mężem prowadziła studium organistowskie w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. [1]

W 1983 roku zaangażowała się w tworzenie miejskiego Klubu Inteligencji Katolickiej i "Solidarności". Była wiceprzewodniczącą komisji zakładowej w swoim miejscu pracy, wchodziła w skład regionalnego komitetu zajmującego się więźniami politycznymi. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z podziemiem. W maju 1982 roku została internowana, zwolniono ją 31 sierpnia tego samego roku. Kontynuowała działalność na rzecz pomocy represjonowanym i ich rodzinom (we współpracy m.in. z Komitetem Prymasowskim). [2]

Była senatorem I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, reprezentując województwo koszalińskie. W trakcie kadencji należała do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, później przystąpiła do Parlamentarnego Klubu Unii Demokratycznej. Brała udział w pracach Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Nie ubiegała się o reelekcję, rezygnując z aktywności politycznej.

W 1990 roku była wśród założycieli Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", przez trzynaście lat zasiadała w jego władzach krajowych i regionalnych. Prowadziła aktywną działalność społeczną jako pedagog muzyczny w Koszalinie: organizowała koncerty dla dzieci i młodzieży, kursy metodyczne dla nauczycieli szkół muzycznych. Dbała także o to by polska młodzież na Wschodzie mogła odwiedzać Pomorze, organizując im wizyty i pobyty czasowe. Angażowała się w prowadzenie Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie. razem ze Zbigniewem Ciechanowskim.

Odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi

Przypisy

  1. Gabriela Cwojdzińska. W: Wikipedia. Wolna encyklopedia [online]. [Przeglądany 16 sierpnia 2014].
  2. Gabriela Cwojdzińska W: Encyklopedia Solidarności [online]. [Przeglądany 15 sierpnia 2014].

Bibliografia

  • 555 Twarzy Koszalina. Koszalin: PerMedia, 2011, s. 38. ISBN 978-83-924050-3-0.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski