Hieronymus Jennerich

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hieronymus Jennerich
kompozytor, organista
Data urodzenia 27 sierpnia 1644
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci luty 1698
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka

Hieronymus Jennerich (także Jenderich) (1644-1698) – kompozytor i organista. Uczeń Christiana Spahna.

Życiorys

Urodził się 27 sierpnia 1644 roku w rodzinie seniora szczecińskiego cechu krawieckiego. Nauki muzyczne pobierał przez cztery lata u Christiana Spahna. Po zakończeniu studiów muzycznych został organistą w kościele mariackim w Stargardzie. Odbywał podróże studyjne w celu ulepszenia zawodu. Od 1668 roku aż do śmierci w 1698 był organistą w kościołach św. Mikołaja i św. Jana w Szczecinie (w tym ostatnim kościele prawdopodobnie dzielił tę funkcję ze swoim nauczycielem, Christianem Spahnem). Możliwe, że pełnił też funkcję urzędniczą – w 1685 roku przedstawia się jako Notarius publicus Cesaraeis.

Der Von uhralten Jahren Vereinigte Sanck Jacob und Sanck Niclaus, Bey glücklich-Ehelicher Vereinigung [...] Den 19. Septembris des 1695. Jahrs, In einer Musicalischen Arie

W ostatnich latach życia pełnił funkcję nadzorcy budowy wielkich organów w kościele św. Jakuba w Szczecinie (korespondował w tej sprawie z Dietrichem Buxtehudem z Lubeki). Prawdopodobnie dzięki tym kontaktom Jennericha ze słynnym kompozytorem, poparcie w Szczecinie zyskał pomysł, aby następcą Jennericha został uczeń Buxtehudego – Friedrich Gottlieb Klingenberg, co stało się po śmierci Jennericha w lutym 1698 roku.

Jennerich był autorem licznych kompozycji okolicznościowych, w tym m.in. arii weselnych i pogrzebowych. Jest uważany za jednego z przedstawicieli tzw. szczecińskiej szkoły kantatowej. Jego "Oda żałobna", wydana w 1685 roku, znajduje się w zbiorach Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Bibliografia

  • Kompozytorzy szczecińscy. Red. Eugeniusz Kus, Mikołaj Szczęsny i Edward Włodarczyk. T. 1. Szczecin 2003, s. 114.IES64.png
Autor opracowania: Wojciech Kral