Jan Karpowicz

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Karpowicz
muzealnik, bibliotekarz
brak zdjecia
Data urodzenia 17 października 1888
Data śmierci 17 maja 1968
Miejsce śmierci Białystok
Narodowość polska


Jan Karpowicz (1888-1968) - muzealnik i bibliotekarz. Pracownik Muzeum Pomorza Zachodniego oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.


Życiorys

Jan Karpowicz urodził się 17 października 1888 roku. Studiował na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym, który ukończył w 1917 roku z dyplomem pierwszego stopnia (kandydat nauk). Następnie był słuchaczem kursów archiwalnych przy Zarządzie Spraw Archiwalnych.

W 1919 roku został zatrudniony jako początkujący pracownik naukowy w archiwum moskiewskim.

Jako żołnierz walczył podczas I i II wojny światowej.

1 października 1950 roku rozpoczął pracę w Muzeum Pomorza Zachodniego (obecnie Muzeum Narodowe) w Szczecinie. Wcześniej, przez rok zatrudniony był w Archiwum Państwowym. W 1952 roku utworzono w muzeum Gabinet Numizmatyczny, w którym pracował w charakterze kustosza i kierownika owego gabinetu. Zajął się porządkowaniem i inwentaryzacją monet, medali i zabytków sfragistycznych (ok. 3000). W 1953 roku zorganizowano pierwszą ważną wystawę zbiorów. Zaprezentowano na niej ponad 500 monet, banknotów oraz medali. Wystawę powiększano, uzupełniając ją kolejnymi nabytkami. Około roku 1958 można było obejrzeć na ekspozycji już około 1600 obiektów.

J. Karpowicz dbał o popularyzację zbiorów Gabinetu Numizmatycznego. Publikował na łamach lokalnej prasy codziennej, wygłaszał odczyty, a także przygotowywał niewielkie wystawy w nowo otwartych placówkach muzealnych na Pomorzu Zachodnim - w Słupsku i Darłowie. Realizując swoje zainteresowania dawnymi monetami, penetrował zasoby muzeów w Koszalinie, Białogardzie i Słupsku. Jego dociekania zaowocowały wydaniem w 1956 roku artykułu na łamach Materiałów Zachodniopomorskich - Monety rzymskie znalezione na Pomorzu Zachodnim. Przygotowywał kolejne prace na temat monet rzymskich znalezionych na południowym wybrzeżu Bałtyku oraz o pieczęciach biskupów kamieńskich. Jednak nie zostały nigdy opublikowane. Latem 1958 roku przeszedł na emeryturę. Zatrudnienie na połowę etatu znalazł w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie w Dziale Starych Druków.

Należał do Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Zmarł nagle 17 maja 1968 roku w Białymstoku.

Bibliografia

  • Archiwum Zakładowe Książnicy Pomorskiej. Sygn. 522.
  • Horoszko, Genowefa. Pięćdziesięciolecie Działu Numizmatycznego w Muzeum Narodowym w Szczecinie. W: Najnowsze badania nad numizmatyką i sfragistyką Pomorza Zachodniego. Materiały z konferencji 50 lat Działu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Szczecinie, red. Genowefa Horoszko, Szczecin 2004, s. 16-23.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko