Johann Christian Apel

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Christian Apel
drukarz
Data urodzenia nieznana
Data śmierci ok.1796
Miejsce śmierci Stargard
Lata działalności 1772-1796
Narodowość niemiecka


Johann Christian Apel (zm. ok. 1796) - drukarz, działał w Stargardzie w latach ok. 1772-1796.

Życiorys

Apel przybył do Stargardu z Berlina. Zatrudniony został w tutejszej drukarni jako faktor przez wdowę po Johannie Ludwigu Kunstcie, która podjęła się prowadzenia zakładu po śmierci męża w 1772 roku. Kunstowa drukowała pod szyldem druckts und verlegts sel. Johann Ludewig Kunst Wittwe bądź gedruckt mit Kunstischen Schriften.
Po śmierci Apla ok. 1796 roku, który cieszył się opinią dobrego fachowca i szkoleniowca młodych drukarzy (do jego uczniów należał m.in. Gottfried Hayn, późniejszy znany drukarz z Berlina), Kunstowa postanowiła o sprzedaży oficyny. Jej nabywcą został w 1798 roku Carl Gottlieb Hendess pochodzący z Bobolic, który zawodu drukarza uczył się w drukarni Kanterów w Kwidzynie oraz w Gdańsku, Berlinie i Królewcu.

Bibliografia

  • Immanuel Friedrich Levezow. Fortsetzung der Geschichte der Buchdrukkerkunst in Pommern, insbesondere in den Städten Greiphswald, Colberg, Stralsund und Stargard [...]. Stettin, Effenbart, [1779]. s. 16.
  • Mohnike, Gottlieb. Die Geschichte der Buchdruckerkunst in Pommern. Stettin, 1840. s. 12.
  • Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, T. 4: Pomorze. Oprac. A. Kawecka-Gryczowa i K. Korotajowa. Wrocław, Kraków, 1962. s. 467.

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko