Johann Ludwig Kunst

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Ludwig Kunst
drukarz
Data urodzenia nieznana
Miejsce urodzenia Berlin
Data śmierci 1772
Lata działalności 1762-1772
Narodowość niemiecka

Johann Ludwig Kunst (zm. 1772) - drukarz, działał w Stargardzie w latach 1762-1772.

Życiorys

Data urodzin nieznana. Pochodził z Berlina. O drukarzu zachowało się niewiele danych. Na firmamencie drukarstwa stargardzkiego pojawił się w 1762 roku kiedy to poślubił wdowę po drukarzu Johannie Christianie Falcke i tym samym objął kierownictwo nad oficyną, którą wdowa prowadziła samodzielnie od około dwóch lat. Drukarnia zaopatrzona była w tytuł drukarni królewskiej rządu pruskiego na Tylnym Pomorzu.

W latach 1771-1772 Kunst wydawał czasopismo "Die Musterung", którego redaktorem był niejaki J. G. Muchler. Ponadto spod pras jego oficyny wychodziły druki na rzecz miejscowego gimnazjum oraz druki okolicznościowe.

Po śmierci drukarza w 1772 roku prowadzenia zakładu podjęła się wdowa przy współpracy doświadczonego faktora Johanna Christiana Apla, który przybył z Berlina. W 1781 roku udało jej się potwierdzić przywileje, które posiadał zakład. Drukowała pod szyldem - druckts und verlegts sel. Johann Ludewig Kunst Wittwe bądź gedruckt mit Kunstischen Schriften .

Po śmierci faktora Apla, Kunstowa postanowiła o sprzedaży oficyny. Jej nabywcą został w 1798 roku Carl Gottlieb Hendess.

Bibliografia

  • Immanuel Friedrich Levezow. Fortsetzung der Geschichte der Buchdrukkerkunst in Pommern, insbesondere in den Städten Greiphswald, Colberg, Stralsund und Stargard [...]. Stettin, Effenbart, [1779]. s. 16.
  • Gottlieb Mohnike. Die Geschichte der Buchdruckerkunst in Pommern. Stettin, 1840. s. 12.
  • Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, T. 4: Pomorze. Oprac. A. Kawecka-Gryczowa i K. Korotajowa. Wrocław, Kraków, 1962. s. 493.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko