Karolina Sawka

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karolina Sawka
aktorka
brak zdjecia
Data urodzenia 15 grudnia 1991
Miejsce urodzenia Szczecin


Ambasador niebieski.png

Karolina Sawka (ur. 1991) – aktorka

Życiorys

Karolina Sawka urodziła się 15 grudnia 1991 roku w Szczecinie. Jest córką znanego rysownika i karykaturzysty Henryka Sawki i Ewy Sawki, autorki książki Spełnione marzenie. W pustyni i w puszczy (2001).

Od najmłodszych lat występowała w szkolnych przedstawieniach i w konkursach recytatorskich. W szkolnym kółku teatralnym po raz pierwszy wcieliła się w rolę Nel Rawilson w przedstawieniu zrealizowanym według powieści Henryka Sienkiewicza. W wieku dziewięciu uczestniczyła w castingu do drugiej wersji filmu W pustyni i w puszczy. Mimo braku doświadczenia, pokonała około pięć tysięcy kandydatek i została wybrana do roli Nel. Rola ta przyniosła jej dużą popularność i kilka nagród.

Mimo wcześniejszych deklaracji o zostaniu aktorką, film W pustyni i w puszczy był, jak dotąd, jedynym jej poważnym kontaktem z kinematografią. W 2005 roku została narratorka dokumentalnego filmu Szczecin.pl zrealizowanego przez Mirosława Skalskiego dla TVP Szczecin. Postanowiła kontynuować naukę i rozwijać swoje liczne zainteresowania. Uczestniczyła w kursach językowych w Niemczech i w Kanadzie. Interesuje się muzyką, tańcem i fotografią. Robi także witraże. Uprawia narciarstwo i jazdę konną. Studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2013-2017 studiowała na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej. Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W 2017 roku związała się z Teatrem Żelaznym w Katowicach, w którym występuje w przedstawieniu Jabłko w reżyserii Artura Barcisia. W tym samym roku wystąpiła w filmie Łukasza Barczyka Soyer (prem. 16 listopada), który jest pracą dyplomową studentów Wydziału Aktorskiego PWSFTiTV w Łodzi.

Na szczecińskiej scenie zadebiutowała w sztuce Pijani Iwana Wyrypajewa w reż. Norberta Rakowskiego (praprem. 24 lutego 2018).

W 2000 roku została uhonorowana tytułem Ambasador Szczecina.

Teatr (Szczecin)

Tytuł Autor Reżyseria Forma twórczości Rola Teatr Data premiery
Pijani Iwan Wyrypajew Norbert Rakowski obsada aktorska Rosa Teatr Współczesny 24 lutego 2018 (prapremiera)Film

  • 2001W pustyni i w puszczy, reż. Gavin Hood - rola: Nel Rawilson
  • 2001W pustyni i w puszczy (trzyodcinkowy serial TV), reż. Gavin Hood - rola: Nel Rawilson
  • 2005Szczecin.pl, real. Mirosław Skalski - narratorka
  • 2017Soyer, reż. Łukasz Barczyk - rola: Opiekunka lwów (film dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi)Kadry z filmu W pustyni i w puszczyNagrody

  • 2001 – wyróżnienie na festiwalu Ale Kino! w Poznaniu
  • 2001 – nagroda na Giffoni Film Festival w Giffoni (Włochy)
  • 2002 – nagroda na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Moskwie (Rosja)IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz