Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Szczecin Podjuchy)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świętych Apostołów Piotra i Pawła Podjuchy
brak zdjecia
Kościół św. Piotra i Pawła Podjuchy
Nazwa niemiecka Michaelis Kirche (Podejuch)
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie
Data budowy 1875-1876
Data poświęcenia 27 września 1931 /
15 września 1945
Architekt Kruhl

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Podjuchach (niem. Michaelis Kirche) - zbudowany został w średniowieczu w formie salowej świątyni zbudowanej z ciosanych kamieni narzutowych na rzucie prostokąta o wymiarach 13,75 m x 8,6 m. Dach posiadał 9 wiązań konstrukcji belek dachowych, a całość przykryta była dachówką.

Pożar który wybuchł w Podjuchach 18 sierpnia 1868 roku strawił doszczętnie kościół, plebanię i wszystkie zabudowani przy ul. Karpiej (niem. Fisherstraße). Spłonęły wówczas 23 zagrody i 60 rodzin pozostało bez dachu nad głową, spłonęły zapasy zboża i bydło uwięzione w zagrodach. Krótko po wybuchu pożaru ogień ogarnął wieżę kościelną, a następnie rozprzestrzenił się na kościół. Nowy kościół został zbudowany w latach 1875-1876 w formie ceglanej neogotyckiej świątyni założonej na planie prostokąta z wyodrębnionym pięciobocznym prezbiterium i prostokątną w rzucie wieżą przy elewacji wschodniej. Projekt wykonał szczeciński mistrz budowlany- Kruhl.

Kościół został uszkodzony w trakcie II wojny światowej a jego wyposażenie w większości zrabowano. Po wojnie opiekę duchowną nad mieszkańcami Podjuch sprawował ksiądz Jan Palica, który dojeżdżał z Gryfina. Pierwszym stałym polskim duchownym w Podjuchach był osiedlony tu ksiądz Jan Klaub, który 15 września 1945 roku poświęcił kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła.

Kościoły i kaplice na terenie parafii

Zobacz też

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Marek Łuczak