Kościół Mariacki (Chojna)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 52.962846,14.429731

200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 86 z dnia 4 maja 1956[1]
Kościół Mariacki w Chojnie
Kościół Mariacki w Chojnie
Widok od północnego zachodu
Lokalizacja Chojna
Projektant Friedrich August Stüler (wieża)
Data budowy XIII-XV, XIX w.
[ Zobacz Kościół Mariacki w Chojnie na mapie.]

Kościół Mariacki w Chojnie — dawna fara miejska. Obecnie w odbudowie.

Najstarsze wzmianki o parafii w Chojnie pochodzą z 1274 oraz 1282 roku. Należy jednak przypuszczać, że świątynia powstała tuż po lokacji miasta na prawie niemieckim — w latach 30–40. XIII wieku. Była to zapewne budowla wzniesiona z kwadr granitowych, jednak jej forma nie jest znana. Częścią tej budowli była najpewniej gotycka wieża, która runęła w 1843 roku. W czasie prowadzonych przy niej badań archeologiczno-architektonicznych stwierdzono, że powstała wcześniej niż piętnastowieczny ceglany korpus kościoła. Reliktem dawnego założenia jest z pewnością narożnik wykonany z kwadr granitowych, stanowiący zachodnie zamknięcie przyziemia jednej z południowych kaplic (tzw. Mariackiej). Bryła korpusu świątyni w zachowanej do dziś formie została wzniesiona w trzech etapach w XV wieku. W 1407 roku poświęcono część wschodnią korpusu z prezbiterium i głównym ołtarzem. Najprawdopodobniej w 1459 roku ukończono budowę części zachodniej korpusu nawowego, dostawiając ją do starej wieży z XIII wieku. W 1497 poświęcono zaś zbudowaną przy południowej ścianie wieży kaplicę chrzcielną św. Anny. W 1861 roku ukończono budowę nowej wieży neogotyckiej w miejscu zniszczonej wieży z XIII wieku.

Autorstwo projektu tej wieży przypisuje się Friedrichowi Augustowi Stülerowi.

W czasie drugiej wojny światowej kościół uległ częściowemu zniszczeniu. Obecnie jest odbudowywany.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Gierke, Michał. Nieco uwag o neogotyckiej wieży kościoła Mariackiego w Chojnie. „Rocznik Chojeński” 2012, T. 4, s. 139–152.
  • Gruszecki, A., Widawski, J. Ruina jako obiekt turystyczny (koncepcja zabezpieczenia i udostępnienia na przykładzie kościoła NMP w Chojnie). „Ochrona Zabytków” 1965, nr 2 (69), s. 5–22.
  • Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg. Bd. VII, H. 2. Die Stadt Königsberg, bearb. von W. Hoppe, G. Voss. Berlin 1928, s. 34–38.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke