Mövius Völschow

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mövius Völschow
luterański teolog i generalny superintendent
Data urodzenia 7 maja 1588
Miejsce urodzenia Greifswald
Data śmierci 8 lipca 1650
Miejsce śmierci Greifswald
Narodowość niemiecka

Mövius Völschow (Moevius Völschov, Volschov, Völschovius, Volschovius, Volschow) (1588-1650) – luterański teolog, profesor matematyki i generalny superintendent w Greifswaldzie.

Życiorys

Mövius Völschow urodził się 7 maja 1588 w Greifswaldzie. Nauki pobierał w szkole miejskiej w swoim rodzinnym mieście, następnie w gimnazjum w Stralsundzie oraz w 1606 roku w szczecińskim Pedagogium. W 1610 roku studiował na uniwersytecie w Wittenberdze, gdzie uzyskał stopień magistra. Kształcił się także na uniwersytetach w Lipsku, Jenie, Marburgu i Gießen. W 1612 roku Völschow został profesorem matematyki na uniwersytecie w Greifswaldzie. Książę Filip Juliusz powołał go na prepozyta w Bergen na Rugii. W 1622 roku został prepozytem w Demmin. W 1626 uzyskał stopień doktora teologii. Od 1642 do śmierci był pastorem w kościele św. Mikołaja i generalnym superintendentem na Pomorzu Przednim. Przez rok był rektorem uniwersytetu w Greifswaldzie[1].

Był dwukrotnie żonaty. W 1615 roku ożenił się z Ursulą Fabricius (zm. 1629), córką generalnego superintendenten Jakoba Fabriciusa, a w 1631 roku z Ilsabe von Krakevitz, córką generalnego superintendenta – Bartholda von Krakevitza.

Zmarł 8 lipca 1650 w Greifswaldzie.

Przypisy

  1. Die Rektoren der Universität W: Ernst Moritz Arndt Universität Greifswald [online]. [Przeglądany 28 sierpnia 2013].

Bibliografia

  • Mövius Völschow W: Wikipedia. Die freie Enzyklopädie [online]. [Przeglądany 26 sierpnia 2013].
  • Programma Funere Quo Rector Universitatis Gryphiswaldensis Johannes Heunius Med. Doctor & Professor, Ad Exequias Viro [...] Dno. Moevio Volschovio, S.S. Theol. Doct. Professori Ordinar. Pomeraniae anterioris & Principatus Rugiae Superintendenti Generali [...] Pastori ad D. Nicolai [...] dignissimo, a Vidua & Liberis moestissimis hodie solenniter adornandas, Omnes & singulos Academiae Cives humanissime invitat. Gryphiswaldiae: Jäger, 1650.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska