Michael Christian Rusmeyer

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Christian Rusmeyer
teolog i generalny superintendent
brak zdjecia
Data urodzenia 10 sierpnia 1686
Miejsce urodzenia Lüneburg
Data śmierci 20 sierpnia 1745
Miejsce śmierci Greifswald
Narodowość niemiecka

Michael Christian Rusmeyer (Rußmeyer, Rusmeyerus) (1686-1745) – profesor teologii, kaznodzieja i generalny superintendent szwedzkiego Pomorza.

Życiorys

Michael Christian Rusmeyer urodził się 10 sierpnia 1686 roku w Lüneburgu. W latach 1711-1713 mieszkał w Hamburgu i Szwecji, gdzie pisał rozprawy na temat Trójcy Świętej i komentarze do listów św. Jana. W następstwie działań wielkiej wojny północnej część Pomorza szwedzkiego dostała się pod okupację duńską.
W 1719 roku Rusmeyer został powołany przez Duńczyków na profesora teologii w Greifswaldzie i pastora w kościele św. Marii. W październiku 1740 roku otrzymał nominację, a w styczniu następnego roku objął urząd generalnego superintendenta, który sprawował do śmierci. Jako zwolennik pietyzmu i Philippa Jakoba Spenera atakował ortodoksję, co wywołało wrogość u jego kolegi, profesora Jeremiasa Papke, ucznia teologa i generalnego superintendenta Johanna Friedricha Mayera.

Zmarł 20 sierpnia 1745 roku w Greifswaldzie.

Bibliografia

  • Häckermann Adolf. Rusmeier, Michael Christian. W: Allgemeine Deutsche Biographie. Bd. 30. Leipzig: Duncker & Humblot, 1890, s. 3.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska