Płonia (część miasta)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Płonia
Płonia
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Dzielnica Prawobrzeże

Płonia (niem. Buchholz) – peryferyjna część miasta[1]Szczecina na osiedlu Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, położone nad rzeką Płonią oraz przy skrzyżowaniu dróg krajowych nr 3 (kier. w:Pyrzyce) i nr 10 (kier. Stargard). Wraz z osiedlami Jezierzyce i Śmierdnica tworzy wspólną Radę Osiedla Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce.

Osiedle Płonia od 1939 do 1945 r. zostało włączone w granice tzw. Wielkiego Szczecina, po zakończeniu II wojny światowej włączona została w granice ówczesnego powiatu gryfińskiego, w 1972 r. ponownie przyłączona do Szczecina. Główne zabudowania znajdują się przy ul. Przyszłości (kier. Pyrzyce) oraz na zachód od niej. Do Płoni zaliczane są też mniejsze osiedla: Struga i Oleszna położone nad rzeką Płonią. Zachodnia część Płoni to część puszczy: Goleniowskiej i Bukowej. Na osiedlu znajdują się: fabryka kontenerów „Gulf Intermodal” (dawniej „Unikon”), zakład produkcji betonów „Gryfbet” (obecnie giełda samochodowa), kopalnia „Keramzyt” Szczecińskich Kopalni Surowców Mineralnych. Przy ul. Klonowej znajduje się pomnik przyrody lipa drobnolistna „Św. Ottona” o obwodzie do 9 m, a przy wjeździe do miasta lipa szerokolistna „Anastazja” (obwód 6 m) i 120 innych gatunków drzew. Z Płoni prowadzą także szlaki turystyczne po Szczecińskim Parku Krajobrazowym. Komunikację z innymi osiedlami zapewniają dwie linie autobusowe: 73Z, 73D i 79. Do lat 60. lub 70. XX wieku czynna była linia kolejowa z Dąbia przez w:Stare Czarnowo do wsi w:Sobieradz, w granicach osiedla istniały stacje „Szczecin Oleszna” i „Struga Szczecińska”.

Zobacz też

Przypisy

  1. Płonia. W: Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2010-05-06].


Linki zewnętrzne


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego