Peter Zitelmann

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peter Zitelmann
teolog
Data urodzenia 26 lipca 1632
Miejsce urodzenia Stargard
Data śmierci 14 stycznia 1701
Miejsce śmierci Będargowo (powiat choszczeński)
Narodowość niemiecka


Peter Zitelmann (1632–1701) – niemiecki teolog i duchowny.

Życiorys

Peter Zitelmann (Zitelmanus) urodził się w 1632 roku w Stargardzie. Był synem Joachima Zitelmanna i Anny Lüders. W 1649 roku rozpoczął naukę w berlińskim gimnazjum przy klasztorze franciszkańskim (Gymnasium zum Grauen Kloster), a w 1652 roku przeniósł się do Pedagogium Książęcego w Szczecinie, które ukończył w tym samym roku. W ramach gromadzenia finansów na podjęcie studiów rozpoczął następnie służbę na plebanii w Anklam. 25 sierpnia 1654 roku immatrykulował się na uniwersytecie w Greifswaldzie, gdzie studiował teologię. Po ukończeniu studiów – prawdopodobnie w 1657 roku – zyskał posadę konrektora szkoły w Stargardzie (Collegium Groeningianum) W niedzielę palmową 1660 roku został wprowadzony na urząd pastora w Będargowie (powiat choszczeński) i Przekolnie. Funkcję tę sprawował aż do śmierci, która nastąpiła 14 stycznia 1701 roku.

Rodzina

Peter Zitelmann miał dwie żony. Pierwszą była Maria – córka Christiana Grützmachera, pastora w Wierzchowie. Para pobrała się 29 kwietnia 1661 roku i miała siedmioro dzieci:

  • Dorothee Charlotte (zm. 1717) – żona pastora Johanna Beyera.
  • Maria (zm. w dzieciństwie)
  • Elisabeth – żona pastora Friedricha Haacka z Boguszyn.
  • Catharina – żona Heinricha Martena z Drawna.
  • Maria – żona Petera Rogera z Gorzowa Wielkopolskiego.
  • Louise – żona Daniela Gorena z Pełczyc.
  • Christian

13 lipca 1674 roku Peter poślubił w Stargardzie Elisabeth – córkę stargardzkiego konwisarza Joachima Schumachera. Para miała trzech synów:

Bibliografia

Źródła archiwalne

Źródła drukowane

Zitelmann Peter, Was? Ist mein Fräulein tod? (...), w: Mieg Ludwig Heinrich, Wahrer Kindern Gottes heilsamer Gnaden-Blick (...) Uber dem frühzeitigen doch seeligen Abschied Der (...) Fräulein (...) Ida Erdmuth von Krockow. Domin. XXIII. Trinit. war der 23. Novembr. 1690. zu Stargardt (...), Stargardt 1691.

Literatura

  • Spruth Herbert, Zur Genealogie berühmter Pommern (VI): Otto von Gierke, „Genealogie – Deutsche Zeitschrift für Familienkunde” 1968, Jg. 17, Bd. 9, H. 3.
  • Zitelmann Franz, Chronik der Familie Zitelmann, Berlin 1896.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke