Piotr Zieliński

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Zieliński
dziennikarz, pisarz, recenzent filmowy, podróżnik
brak zdjecia
Data urodzenia 7 marca 1940
Miejsce urodzenia PoznańPiotr Zieliński (ur. 1940) – dziennikarz, pisarz, recenzent filmowy, wydawca, podróżnik

Życiorys

Piotr Włodzimierz Zieliński urodził się 7 marca 1940 roku w Poznaniu. Jest synem Włodzimierza, przedwojennego urzędnika bankowego, i Leokadii z d. Boruckiej. Po zakończeniu wojny wraz z rodzicami zamieszkał w Myśliborzu. Tam ukończył szkołę podstawową i średnią. W latach 1958-1962 studiował polonistykę na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W szkole i na studiach uprawiał lekkoatletykę. Był m.in. mistrzem okręgu juniorów w biegu na 200 m (LZS Myślibórz)

Na początku lat sześćdziesiątych podjął pracę w Centrali Wynajmu Filmów w Szczecinie, gdzie m.in. zajmował się reklamą. Równocześnie jako dziennikarz rozpoczął współpracę z „Głosem Szczecińskim”. Na łamach dziennika publikował m.in. reportaże oraz recenzje filmowe. W latach 1991-1993 był także zastępcą redaktora naczelnego tej gazety.

W dniu 5 czerwca 1970 roku znalazł się na pokładzie rejsowego samolotu PLL „Lot” na trasie Szczecin-Gdańsk, który wkrótce po starcie z Goleniowa został porwany do Kopenhagi. Było to pierwsze w historii polskiego lotnictwa porwanie, do którego przyznały się władze PRL. Relację z tego wydarzenia zamieścił w „Polityce”.

W 1971 roku związał się z redakcjami miesięcznika „Spojrzenia” oraz tygodnika „Jantar”. W 1976 roku został publicystą gdańskiego tygodnika „Czas”. Nie ukrywał swego sprzeciwu wobec represyjnej polityki władz podczas wydarzeń w Radomiu i w czerwcu tego samego roku został internowany na trzy miesiące na poligonie w Wędrzynie. Był jedynym dziennikarzem w gronie kilkuset odosobnionych osób.

Od 1982 roku był dziennikarzem tygodnika „Morze i Ziemia”. Swoje teksty publikował również m.in. w ogólnopolskich czasopismach „Arkusz”, „Kontrasty”, „Polityka”, „Wprost”, „Wybrzeże”. Był stałym felietonistą miesięcznika „Morze”, w którym prowadził rubrykę Z bocianiego gniazda.

Jako prozaik zadebiutował opowiadaniem Lotnisko, opublikowanym na łamach „Morza i Ziemi” w 1984 roku. Brał udział w wielu morskich rejsach, a zebrane podczas ich trwania spostrzeżenia i refleksje zawarł w artykułach prasowych, zbiorach opowiadań i w powieściach. W swoich utworach porusza także tematykę regionalną (Szczecin, Pomorze Zachodnie) oraz historyczną (stosunki polsko-niemieckie, powikłane losy ludzi z pogranicza). W 1999 roku opublikował głośną książkę Okruchy pamięci, w której, często w formie anegdotycznej, sportretował około stu znanych szczecinian. Był również pomysłodawcą i redaktorem albumu Szczecin. Ostatnie sto lat (1993). Jest także autorem Dziennika 2007 - obszernego portretu Szczecina na tle wydarzeń w kraju i na świecie w roku 2007 - wyróżnionego I nagrodą na dorocznym konkursie „Dzieje Szczecińskich Rodzin”, organizowanym przez Szczecińskie Towarzystwo Kultury. Dotychczas książka nie została opublikowana.

Jest laureatem konkursów dziennikarskich i literackich, m.in. konkursu szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Żonaty z Marią z d. Tomaszewską, romanistką. Ma synów Gerarda i Łukasza.

W 1997 roku wraz z żoną założył Wydawnictwo „Germa”, w którym publikował także własne książki.

Z rodzinnego albumuTwórczość literacka

Artykuły i inne publikacje (wybór)

  • 1969Tylko głośno, bo głucha jak pień, „Głos Szczeciński” 1969
  • 1971Kto bije wynalazców, „Głos Szczeciński” z dn. 6 maja 1971
  • 1972Serca poniżej zera, „Jantar” luty 1972
  • 1976Oddychanie morzem, „Jantar” z dn. 25 stycznia 1976
  • 1976Morze wycieka z kina, „Czas” z dn. 31 października 1976
  • 1981Tęsknota za palmowym gajem, „Czas” z dn. 25 października 1981
  • 1987Piękny rok czterdziesty siódmy, „Morze” sierpień 1987
  • 1988Morze we krwi (rozmowa z doc. dr. hab. Władysławem Filipowiakiem, dyrektorem Muzeum Narodowego w Szczecinie), „Wybrzeże” z dn. 14 sierpnia 1988
  • 1996 - Na ziemi, w powietrzu, na wodzie [w:] Słowem i piórem. 50 lat dziennikarstwa na Pomorzu Zachodnim (pod red. Tadeusza Białeckiego), SDRP, SzczecinTwórczość radiowa

Tytuł słuchowiska Reżyseria (adaptacja radiowa) Wykonawcy Data emisji
Kinomania Sylwester Woroniecki Arkadiusz Buszko, Mieczysław Franaszek, Anna Januszewska, Iwona Kowalska-Zych, Jacek Polaczek, Zbigniew Witkowski, Adam Zych 26 grudnia 1997
Resztówka (9 odcinków) Sylwester Woroniecki Adam Zych od 8 do 18 czerwca 1998
Der Stammbaum (28 odcinków) Sylwester Woroniecki Sylwester Woroniecki od 26 lutego do 4 kwietnia 2000Nagrody i wyróżnieniaOdznaczeniaBibliografiaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz