Rogatka

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rogatka
Rogatka
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Nazwa niemiecka Zollhaus bei Finkenwalde
Dzielnica Prawobrzeże

Rogatka (niem. Zollhaus bei Finkenwalde) - prawie niezamieszkane osiedle położone nad Regalicą w zachodniej części Dąbia pomiędzy ulicami Przestrzenną, Eskadrową i Mostem Cłowym. Na Rogatce znajduje się siedziba Aeroklubu Szczecińskiego i jedna z kilku przystani żeglarskich nad Jeziorem Dąbie.

Początki osiedla sięgają XIII w., kiedy to zbudowano w tym miejscu przejście w formie mostu i dochodzącej grobli, z prawem pobierania ceł (komora celna – na Lewobrzeżu). W 1374 roku zbudowano w pobliżu karczmę (na Prawobrzeżu) zwaną Zollkrug. Z czasem powstały tu obiekty o charaktrze obronnym, m. in. baszta cylindryczna, których wygląd i usytuowanie znamy z pierwszych widoków portu i miasta z 1570 i 1594 roku. W dalszym ciągu pobierano tu opłaty (Zollhaus). Obwarowania, w tym basztę, z uwagi na ich stan grożący zawaleniem, rozebrano ok. 1724 roku, a uzyskane materiały budowlane przeznczono na budowę tzw. Domu Poprawy przy ulicy Świętego Ducha. W XIX wieku wybudowano drogę Szczecin – Stargard i wtedy teren ten przeszedł w ręce państwowe, a karczma przeistoczyła się w punkt poboru opłat za przejazd drogą bitą. W XX w. rozebrano istniejącą karczmę. Pozostało tylko - po obu stronach Regalicy - kilka zabudowań mieszkalnych, zamieszkałych przez kilkadziesiąt osób. W trakcie działań marcowych 1945 r. ta nieliczna już zabudowa, podobnie jak i sam most została doszczętnie zniszczona.

Pierwsze lata powojenne to istnienie tymczasowego mostu pontonowego Bailey’a. W latach 60-tych wybudowano nowy most o konstrukcji kablo-betonowej i dużo wyższej nad poziom rzeki, który to obiekt był istotnym elementem technicznym na trasie do i ze Szczecina, przez lata mocno eksploatowany (szczególnie po wybudowaniu kilku prawobrzeżnych dzielnic Szczecina). Obecnie po gruntownej odbudowie odzyskał swój dawny blask.

Po wybudowaniu nowej trasy wylotowej ze Szczecina, most Cłowy mocno stracił na znaczeniu. Odbiera on, w zasadzie, tylko ruch kołowy „na Dąbie” (między innymi podupadła istniejąca w pobliżu stacja benzynowa).

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Bibliografia200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego