Scenarzyści (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Scenarzyści (1987) – telewizyjna premiera sztuki Macieja Zenona Bordowicza, napisanej w 1987 roku. Spektakl zrealizowano w Ośrodku Telewizyjnym w Szczecinie i z udziałem aktorów scen szczecińskich.


O autorze

Maciej Zenon Bordowicz (1941-2009) – ukończył Wydział Aktorski i Reżyserski PWST w Warszawie. W 1971 roku wycofał się z aktorstwa. Był reżyserem, realizatorem widowisk telewizyjnych, twórcą oryginalnych inscenizacji teatralnych, przede wszystkim zaś autorem dramatycznym. Napisał m.in. sztuki Próba wejścia na parapet, Idący o poranku, Krematorium, Psalmy, Jam session, Akty, Non stop, Specjalność zakładu, Sprzężenie zwrotne. Był także autorem słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych i scenariuszy filmowych. Jego utwory łączyły realizm z symboliką charakterystyczną dla pisarzy debiutujących w latach 60. Bogate doświadczenie reżyserskie, zdobyte szczególnie w teatrach Łodzi i Warszawy, pozwoliły mu na doskonałe punktowanie napięcia dramatycznego i stworzenie materiału dającego pole do popisu dla aktorów.

O sztuce

Pisarz, reżyser i aktor to trzej bohaterowie sztuki Macieja Zenona Bordowicza „Scenarzyści”. Pisarz jest sceptycznym mędrcem, który chciałby powiedziec więcej niż mówi, choć uważa, że to, co mówi, też nie ma sensu. Reżyser to zapaleniec, zapoznany talent, który marzy o tym, by stworzyć dzieło swego życia i rzucić wreszcie na kolana tych, godnych pogardy, krytyków. Aktor jest po pierwsze młody, po drugie genialny, więc pije i uważa, że wszystko mu wolno. A wszyscy razem tworzą trójcę sprawiedliwych, w których sposobie myślenia, zachowaniu, odczuciach odbić się mają kłopoty i meandry intelektualne dzisiejszych środowisk twórczych, tak bardzo zagubionych w schizofrenicznej, w ich odczuciu, rzeczywistości. To trzej scenarzyści powstającej na oczach widza współczesnej sztuki, która ma odwołać się do aktualnych myśli i doświadczeń.

Informacje o przedstawieniuCiekawostki

  • Sztuka Scenarzyści została nagrodzona w konkursie na sztukę współczesną
  • Twórczość Macieja Zenona Bordowicza była znana szczecińskiej publiczności juz wczesniej. Jego sztuka Jam sesion w reż. Andrzeja Ziębińskiego została wystawiona w październiku 1965 roku w Teatrze „13 Muz”Bibliografia

  • Janina Kumaniecka, Trzech sprawiedliwych, „Ekran” 1987 nr 30 s. 13
  • (mb), Scenarzyści, „Ekran” 1987 nr 27 s. 20

Inne źródła

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz