Stettiner Waren

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stettiner Waren Towary Szczecińskie - charakterystyczna biała ceramika „Stettiner Waren” produkowana była od połowy XVII wieku w Szczecinie oraz okolicznych miejscowościach - w pasie od Słupska po Greiffenberg (Uckermark). Urząd Miasta w Szczecinie podjął starania, aby zapomniane produkty znów stały się wizytówką naszego regionu. Biuro Promocji i Informacji Urzędu Miasta, na prośbę Miejskiego Ośrodka Kultury, zaprojektowało słowno-graficzny znak towarowy i rozpoczęło starania o jego prawną ochronę. W 2009 r. do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej złożone zostało podanie o ochronę znaku: „TOWARY SZCZECIŃSKIE STETTINER WAREN” oraz wyrażenia: „STETTINER WAREN”. W rezultacie Miasto Szczecin uzyskało prawa do posługiwania się tymi znakami. Zostały one przekazane Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Szczecinie, w którym na mocy decyzji dyrektora działa Rada Certyfikująca, przyznająca rzemieślnikom prawo do wytwarzania i sprzedawania oryginalnych Towarów Szczecińskich.

Historia szczecińskiej ceramiki

Ceramika „Stettiner Waren”, znana również jako „Bauern-” (wiejska), „Schiffer-” (żeglarska) czy „Haffnerfayence”, pojawiała się na stołach i w kuchniach domostw na terenie całego Pomorza Zachodniego, jak również w Danii, Szwecji i Norwegii. Jej wytwarzanie rozpoczęło się prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku, a ośrodki produkcji rozciągały się szerokim pasem od Słupska na wschodzie po Greiffenberg (Uckermark) na zachodzie. Katalog form naczyń „ceramiki szczecińskiej” obejmował misy, talerze, dzbany, puchary, dwojaki, garnki, kufle, świeczniki oraz trójnożne kociołki – tzw. „grapeny”. Charakterystycznymi elementami „dóbr szczecińskich” jest skromna biała lub kremowa glazura oparta na odmianach błękitu, wzbogacanego delikatnymi czerwieniami, brązami, żółciami i zieleniami. Wśród motywów często spotykane są zdobienia roślinne – owoce w misach lub koszykach, liście, kwiaty oraz stylizowane owoce róży. Na ceramice odnaleźć można także motywy architektoniczne oraz zwierzęta: jelenie, ptaki, konie, zające, a nawet wielbłądy. Często spotykane są również inicjały, daty lub napisy okolicznościowe. Z biegiem czasu te precyzyjne zdobienia przerodziły się w proste formy liniowe lub dekoracje wykonane stemplem albo szablonem.

Szczecińska ceramika dzisiaj

Od 2010 r. rzemieślnicy zainteresowani produkcją ceramiki wzorowanej na marce Stettiner Waren mogą ubiegać się certyfikat uprawniający do wytwarzania i znakowania oryginalnych wyrobów „Towary Szczecińskie Stettiner Waren”. Certyfikaty oraz pieczęć do znakowania wyrobów, wydawane są rzemieślnikom, którzy wytwarzają ceramikę zgodnie z realiami historycznymi, zachowując jej wysoką wartość artystyczną i użytkową.

ŹródłoIES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny