Ulica Herbowa

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulica Herbowa
Śródmieście
Ulica Herbowa
Fot. Ewa Bączkowska
  Nazwa pełna Herbowa
  Nazwa niemiecka Lortzingstraße
  Osiedle Śródmieście-Północ
  Dzielnica Śródmieście
  Długość (m)[i] 327
Zobacz ulicę na:
Mapa Google.
Google Street View.
Interaktywny Plan Miasta Szczecin.


Historia przed 1945 rokiem

Na planie z 1920 roku ulica Herbowa nie miała jeszcze nazwy i otaczały ją pola. Po zabudowie nadano jej nazwę Lortzingstraße od imienia berlińskiego kompozytora oper i śpiewaka z pierwszej połowy XIX wieku - Gustava Alberta Lortzinga. Nawierzchnię stanowiła granitowa kostka.

Fragment, Stettin ok. 1920 r.Historia po 1945 roku

Obecna nazwa to Ulica Herbowa. Ulica znajduje się w w dzielnicy Śródmieście w pobliżu prestiżowego Placu Jasne Błonia im. Jana Pawła II. Ulica jest jednokierunkowa, wyłożona granitową kostką sprzed 1945 roku. Górny odcinek Herbowej rozpoczyna się skrzyżowaniem z ul. Szymanowskiego. W dolnym odcinku ulica Herbowa łączy się z ul. Tuwima. Lewą stronę (patrząc od strony ul. Szymanowskiego) stanowi przedwojenna trzykondygnacyjna zabudowa, częściowo zniszczona w czasie II wojny światowej i odbudowana na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Zabudowa prawej strony powstała na początku lat 60. XX wieku, a jej autorami byli m.in. znani szczecińscy architekci Helena Kurcyusz (blok nr 12) i Kazimierz Stachowiak (bloki nr 9 -11). Większość tych budynków przez długie lata zamieszkiwali pracownicy Elektrowni Szczecin i Elektrowni Pomorzany. Obecnie budynkami zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Śródmieście”.

Na ulicy Herbowej mieszkało wielu znanych ludzi związanych ze szczecińską kulturą m.in. poeci, pisarze i publicyści np.Nina Rydzewska, Ryszard Liskowacki, Artur Daniel Liskowacki, Stanisław Wit Wiliński, dyrygent Stefan Marczyk, dziennikarz i redaktor naczelny szczecińskiego ośrodka telewizyjnego Stanisław Borowiecki, a także przedstawiciel świata nauki dr inż. Modest Gramz.Galeria

(fot.Ewa Bączkowska)


Bibliografia

  • Grych Ignacy. Spacer w cudownym towarzystwie. „Gazeta na Pomorzu” 2000, nr 110, s. 4.
  • Ławrynowicz Janusz. Na Herbowej: enklawa dawnych prominentów. „Kurier Szczeciński” 2007, nr 44, s. 14.

Zobacz także

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Bączkowska